„Jako zaměstnanci neziskové organizace, jejíž činnost do vysoké míry závisí na darech a dobré vůli jiných, jsme přemýšleli, jak bychom mohli pomoci druhým zase my. Rozhodli jsme se pro darování krve,“ uvedl ředitel střediska Diakonie Sobotín Miroslav Podhajský.

Z řad zaměstnanců přitom na Transfúzní službu přišli darovat krev jak prvodárci, tak i dárci pravidelní. „Chodím darovat krev pravidelně už od svých osmnácti let a jsem ráda, že i kolegové se rozhodli pro darování“, uvedla Jana Krňávková, pečovatelka Diakonie Sobotín, která je již zkušenou dárkyní.

Pro jiné bylo naopak dárcovství novinkou. „Jelikož pracuji v sociálních službách, jsem si dobře vědoma skutečnosti, jak darování krve pomáhá lidem v ohrožení života. Rozhodla jsem se proto podpořit dobrou věc a stát se také dárcem,“ vysvětlila své důvody pro darování krve pečovatelka Jana Kovaříková.

Dárcem krve či krevních složek se přitom může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, přičemž vhodnost dárce je ještě vždy individuálně posuzována zdravotnickým personálem. Výhodami darování krve je pak nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a odpočet ze základu daně z příjmu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.