„Využijte příležitosti – prohlédněte si vše, co vás bude zajímat. Připraveni zodpovídat vaše dotazy jsou jak samotní žáci, tak i zkušení pedagogové,“ přivítal návštěvníky Zbyněk Pechanec, zástupce statutárního orgánu.

„Pro vaši školu dlouhodobě horuji, řemeslo má dnes opět zlaté dno. Kdo zde studuje, vydal se správnou cestou,“ řekl na zahájení starosta Šumperka Tomáš Spurný a popřál škole dostatek pilných a šikovných studentů.

„Řemeslo má budoucnost,“ přidal se Martin Janíček, člen krajského zastupitelstva a zastupitel v Šumperku. „Mohu vám přislíbit podporu ze strany Olomouckého kraje, abyste měli dobré podmínky pro studium,“ řekl žákům.

Součástí Dne otevřených dveří byla také prezentace zaměstnavatelů, na které se představily firmy Fortex, GEMO, Urdiamant, Miele, Pars nova a TDK. „Jsem přesvědčen, že se jim jejich zájem zúčastnit se vrátí v podobě šikovných a spolehlivých, středoškolsky vzdělaných absolventů,“ uvedl Pechanec.

Zájem o kvalifikované pracovníky potvrdila Lucie Novotná, personální ředitelka společnosti Škoda. „Hledáme elektrikáře, zámečníky, lakýrníky. Jsme stabilní firma a nabízíme zaměstnancům dobré podmínky,“ zdůraznila.

Budoucí absolventi základních škol, kteří se chystají zvolit některý z učňovských či maturitních oborů, mají nejen šanci na kvalitní vzdělání, ale také na finanční podporu při studiu. Krajská stipendia mohou na Střední škole železniční, technické a služeb získat žáci oborů strojní mechanik, klempíř, obráběč kovů, mechanik opravář motorových vozidel, elektrikář – silnoproud, truhlář, tesař, zedník, strojírenství, mechanik strojů a zařízení, nábytkářská a dřevařská výroba nebo stavebnictví.

Kromě strojírenských a stavebních oborů nabízí škola vzdělání budoucím prodavačům, obchodníkům a operátorům skladování. Žáci těchto oborů předvedli návštěvníkům, jak umějí zboží zabalit a naaranžovat, prodávali výrobky dětí z Pomněnky a vyzdobili dřevěný vánoční strom vyrobený budoucími tesaři.

Velký zájem návštěvníci projevili o kadeřnickou soutěž Color Cup, na níž soutěžící vytvářeli účesy na téma Moulin Rouge. „Připravovaly se už od září. Kolegyním chyběla modelka, proto mě poprosily, abych jim vypomohla. Ve škole se mi líbí, ráda bych ve studiu pokračovala a složila maturitní zkoušku,“ svěřila se Kamila, žákyně třetího ročníku oboru kadeřník.

Také návštěvníci se mohli nechat učesat a ochutnat vánoční punč i cukroví. Zkoušeli si smontovat dřevěnou stoličku nebo stůl, pohráli si se stavebnicí Merkur, prohlédli si učebny i dílny, seznámili se s prací 3D tiskárny, jako suvenýry si domů odnášeli drobné výrobky. Svou činnost představila školní fiktivní firma. Žákovský parlament připravil vánoční bazar na podporu nemocné Elenky. Otevřená pro návštěvníky byla také školní restaurace. Kdo chtěl mezi návštěvami jednotlivých učeben a dílen trochu zrelaxovat, mohl využít odpočinkové místnosti a zahrát si florbálek nebo stolní fotbal.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.