Akci uspořádala střední škola železniční, technická a služeb spolu s firmou Pars nova, a. s., která je členem skupiny ŠKODA. Předvedení řemesel zaznamenalo velký úspěch především mezi nejmenšími.

„Vnuk se nemůže odtrhnout od atrakcí a her. Dobré je, že děti vidí, jaké to je pracovat rukama. Sám jsem vyučený a v životě jsem neměl problém najít práci. Všichni dávají potomky na školy a neuvědomují si, že řemeslo má budoucnost,“ vyslovil svůj názor jeden z návštěvníků.

Odborníci scházejí také firmě Pars nova, která měla na Dni řemesel vlastní stánek.

„V loňském roce jsme dokončili několik velkých zakázek na modernizaci osobních vozů a na přelomu roku jsme museli bohužel snížit počet zaměstnanců, hlavně však agenturních. Náš stávající výrobní program je postaven zejména na opravárenství, které je zasmluvněno na několik let dopředu. Další propouštění se tudíž nechystá. Naopak díky novým zakázkám na opravy elektrických lokomotiv potřebujeme navýšit počet elektromechaniků. Zatím se nám ale v tomto směru moc nedaří. Lidé odcházejí, firmy se předhánějí, kdo nabídne lepší podmínky. Rádi bychom poslali některé z našich zámečníků studovat v jednoletém oboru elektrikář – silnoproud, který letos nově otevřela Střední škola železniční, technická a služeb,“ uvedla Lucie Novotná, personální ředitelka Pars nova.

Na Dni řemesel přesvědčovala kolemjdoucí, aby zvážili možnost nechat dítě vyučit. Největší zájem mají v Parsu o mechaniky opraváře kolejových vozidel. Stojí také o elektromechaniky, elektrikáře, zámečníky a obráběče kovů. Žákům nabízejí stipendium ve výši 1500 korun měsíčně, pokud se zavážou, že budou ve firmě pracovat dva roky. Už během studia si stipendisté v rámci odborného výcviku vydělají 55 Kč za hodinu, ostatní dostanou o deset korun méně. Další stipendium mohou žáci získat od Olomouckého kraje. Šanci na příspěvek 1500 Kč měsíčně mají také žáci čtyřletého maturitního oboru mechanik strojů a zařízení. Čerpat stipendium budou moci, i když se rozhodnou pokračovat ve studiu na vysoké škole.

„U bakalářského stupně je to 3500 Kč měsíčně, v magisterském nabízíme zapojení do trainee programu s odměnou až 90 tisíc a k tomu až 80 tisíc za nejlepší diplomovou práci,“ upřesnila Novotná.

Zaměstnancům v dělnických profesích pak firma nabízí automatické zvyšování mzdy po odpracování dvou a pěti let vedle každoročního výsledku kolektivního vyjednávání, příspěvek na penzijní připojištění 900 Kč měsíčně, věrným zaměstnancům 1500 Kč měsíčně. K tomu řadu dalších příspěvků a benefitů.

„Trend, že všichni chtěli za každou cenu maturitní vysvědčení, začíná odeznívat. Své udělaly státní maturity, rodiče už začínají plánovat realističtěji. Na učňovské obory se nehlásí pouze ti, kteří by jinde neuspěli. Do prvních ročníků nastoupili i žáci s velice dobrým prospěchem. V řadě rodin si uvědomili, že firmy požadují kvalifikované zaměstnance a jsou ochotny dobře jim zaplatit,“ uvedla ředitelka školy Irena Jonová.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.