„O tom, že jsem vyhrál, vím už od podzimu. Slavnostní vyhlašování výsledků se však tradičně odehrává v zimních měsících následujícího roku. Loni touto dobou jsem cestoval do finských Helsinek, kde jsem pohár pro juniorského šampiona dostal poprvé,“ objasnil Vaněk a dodal, že v portugalském Portu, odkud se přednedávnem vrátil, se mu líbilo víc než na severu Evropy.

„Bohužel nebylo dost času na to, abych si město prohlédl, ale potěšilo mě počasí. Zatímco loni v Helsinkách bylo bílo a asi 28 stupňů pod nulou, v Portugalsku jsem se pokochal pohledem na zelené trávníky a užil si jarní teploty,“ vypravuje šampion.

Vyhlašování výsledků předcházela společenská večeře s tříchodovým menu. Po krevetové polévce číšníci servírovali delikatesy s kozím sýrem a nakonec dušené hovězí. Vyvrcholením večera pak bylo samotné vyhlašování výsledků. Kromě krásného a velice těžkého poháru si Vaněk domů přivezl fotografie, na nichž pózuje na stupních vítězů spolu se staršími a zkušenějšími  kolegy z Francie a Německa, mistry v kategoriích Buggy 1600 a superbuggy.

„Pořádně oslavit jsem chtěl vítězství až doma s rodinou, která mě podporuje finančně i morálně, zatím jsme to však nestihli,“ posteskl si šampion, jenž už se těší na nadcházející autokrosovou sezónu.

Nová pro něj bude především v tom, že postoupí do vyšší kategorie a usedne za volant silnějšího stroje.

„S juniory bych mohl soupeřit až do 22 let, ale v této divizi jsem dvakrát vybojoval titul mistra Evropy, takže už se nemám kam posunout,“ vysvětlil, proč se rozhodl nadále měřit síly s dospělou špičkou svého sportu.

Závodit bude na vozu s vyšším objemem motoru, rychlost na trati vzroste až na 180 km/h.

„S autokrosem jsem začínal už ve 4 letech na voze, který dosahoval maximální rychlosti 40 km/h. Ke sportu mě přivedl táta, který je dodnes mým největším fanouškem, koučem i sponzorem v jedné osobě. Maminka se zpočátku bála, ale teď mi fandí, stejně jako obě mé sestry,“ uvedl Vaněk, který lituje toho, že autokros nemá v ČR takové postavení jako jiné sporty.

„Lidé mu nevěnují tolik pozornosti, sponzoři prakticky nejsou. Kdyby mě nepodporovala rodina, nemohl bych se autokrosu vůbec věnovat,“ přiblížil reprezentant, jehož roční náklady se pohybují kolem 1,5 miliónu korun.

Za volant nového závodního vozu usedne v polovině dubna. Kromě soupeřů na trati však bude muset i nadále zvládat také studijní povinnosti.

„Druhým rokem navštěvuji obor mechanik strojů a zařízení na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku. Líbí se mi, že je tu víc praxe než jinde. Hodlám se toho naučit co nejvíc, protože v budoucnu bych si chtěl otevřít vlastní autodílnu,“ svěřil se Vaněk.

Studium bere opravdu vážně, dokonce vyhotovuje práci, se kterou se chce přihlásit do soutěže Středoškolské odborné činnosti. V příštím roce ho čekají zkoušky, po jejichž složení získá výuční list, a v tom dalším zase maturita.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.