Škola se návrhem programu tohoto náborového dne zúčastnila soutěže Domu zahraniční spolupráce, která nesla název Bez praxe nejsou koláče. Soutěž byla součástí Evropského týdne odborných dovedností a škola byla jedinou střední školou Olomouckého kraje, která vysoutěžený program realizovala. Protože se jednalo o společný den se zaměstnavateli žáků, kterým chtěla škola opět ukázat úzké sepětí teorie a praxe, přehlídky oborů školy se zúčastnily svými prezentacemi i regionální firmy. Škola přivítala i tradiční hosty – místostarostu města Šumperka Mgr. Spurného, předsedu Grémia podnikatelů Ing. Krilla a regionálního manažera Svazu průmyslu a dopravy Mgr. Koubka.

Návštěvníci si prohlédli prostory školy včetně dílen, restaurace, tělocvičny a posilovny. Čekal na ně vánoční strom, který patří k největším interiérovým v Šumperku, prezentace oborů, prací žáků, hry i soutěže. Kdo chtěl, ochutnal perníčky, cukroví i ovocný punč.

„Syn je zručný, proto by se rád vyučil. Uvítali jsme příležitost prohlédnout si školu, zeptat se na okolnosti studia i získání stipendia. Najít práci není jednoduché, ale o šikovné řemeslníky je zájem,“ svěřila se jedna z návštěvnic.

Role průvodců se zhostili žáci, informace podávali také učitelé. „Zájem byl obrovský. Informovali jsme o chodu školy,“ upřesnila Denisa, budoucí obráběčka kovů.

Učitelé odborného výcviku předvedli vybavení dílen, k vidění byly ukázky žákovských prací. „Představili jsme svařovnu, kde žáci absolvují svářečský kurz, předvedli jsme dílnu pro rukodělné práce. Návštěvníci si prohlédli obráběcí stroje, žáci jim předvedli ukázku polyfúzního svařování, dělení materiálu na pásové pile, pájení a lisování měděného potrubí, k vidění byly také jejich výrobky – mříže, vrata, brány,“ vypočítal Miroslav Kvapil, učitel odborného výcviku.

„Řemeslo má zlaté dno, výuční list dává dobrou šanci na uplatnění. Proto je také zájem o obory obráběč kovů a strojní mechanik. Obor mechanik strojů je čtyřletý, ale už ve třetím ročníku žáci skládají zkoušky a obdrží výuční list,“ uvedl Radomír Nezdařil, vedoucí učitel odborného výcviku.

„Odborný výcvik žáci vykonávají ve firmách na Šumpersku i v Uničově, vydělají si až 70 korun za hodinu. Když jsou šikovní, nakonec je tam i zaměstnají, zvláště po obráběčích kovů a zámečnících je v regionu poptávka,“ vysvětlil Jaroslav Lacina, vedoucí učitel odborného výcviku.

„Naše škola nabízí 12 učebních oborů a máme také pětici maturitních. Kvalifikaci získají například elektrikáři, elektromechanici, instalatéři, kadeřníci, opraváři kolejových vozidel, tesaři, truhláři i zedníci. Studují u nás příští strojaři, stavitelé a také tvůrci nábytku. Mnozí z učňů mají šanci na získání stipendia. Vyplácí jim je Olomoucký kraj i budoucí zaměstnavatelé,“ upřesnila ředitelka Irena Jonová.

Absolventi jsou podle ní úspěšní díky kvalitě výuky, spolupráci školy s firmami v rámci studentské praxe i přizpůsobování vzdělávacích programů požadavkům pracovního trhu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.