Světový den zraku každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. Všechny zájemce vyšetří oční lékaři ve čvtrtek odpoledne od 13:00 do 17:30, a to zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.

„Řada lidí dnes zraku ještě stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Doufáme, že se alespoň někteří z nich rozhodnou naší akce využít a přijdou si nechat zrak zkontrolovat,“ vysvětluje, proč se nemocnice do akce zapojila, primářka očního oddělení MUDr. Renata Michálková. 

Prevenci by lidé opravdu neměli zanedbávat. A nestačí ani běžná kontrola u praktického lékaře nebo v oční optice. Podle primářky Michálkové zajistí kvalitní komplexní vyšetření očí a očního pozadí pouze oční lékař.

„Jenom ten může odhalit případné nálezy na oku a sítnici, které souvisí s celkovým zdravotním stavem. Na sítnici se totiž mohou projevit změny vlivem vysokého krevního tlaku, vlivem cukrovky, vlivem poruchy činnosti štítné žlázy a dalších celkových onemocnění,“ vysvětluje Michálková.

Na očích se podle ní mohou projevit i změny vlivem používání některých léků. Ty však zaznamená díky vyšetření na kvalitní přístrojové technologii pouze oční lékař.

Oční odborníci dnes doporučují pravidelné preventivní oční prohlídky lidem nad čtyřicet let. V dospělosti ohrožuje zrak především šedý zákal, riziko přitom stoupá právě s věkem. Mezi dospělou populací roste také výskyt onemocnění zeleným zákalem, takzvaným glaukomem. Je o to nebezpečnější, že v počáteční fázi nemá žádné příznaky a většina pacientů si ho ani nevšimne.

K úplné slepotě pak může vést takzvaná makulární degenerace, což je onemocnění oční sítnice spojené s nezdravým životním stylem a kouřením.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.