Historická budova, která v minulosti sloužila nejen jako dětská plicní léčebna, chátrá víc než dvacet let. Podle odborných posudků je dnes už natolik v havarijním stavu, že ji nelze zrekonstruovat.

Jejímu novému majiteli tak nezbývá nic jiného, než objekt bývalé plicní léčebny zbourat. V chátrajícím areálu vyroste po pečlivých úvahách nové sportoviště pro veřejnost. Nový majitel, lékař Martin Polach, přitom počítá i se zvelebením parku a přilehlého okolí.

Víceúčelové hřiště, tenisové kurty, sportovní halu, dětské hřiště, venkovní i vnitřní fitness, wellnes, penzion nebo třeba restauraci. To vše najde veřejnost zhruba do dvou let v novém sportovním areálu, který vznikne v místě bývalého sanatoria v Reissově ulici.

„Když jsme se zamýšleli nad tím, jak s chátrajícím areálem naložit, snažili jsme se vycházet částečně také z jeho minulosti. Původně totiž místo sloužilo jako vodoléčebný ústav, kam jezdili lidé relaxovat. Kromě velké jídelny s prosklenou verandou nechyběly ani různé salónky, lehátkový prostor, sluneční lázně, sál pro gymnastiku nebo kuželna. Na tuto myšlenku bychom přitom rádi navázali, byť v obměněné podobě s ohledem na dnešní dobu,“ uvedl vedoucí projektový manažer nemocnice Pavel Hanke.

Místo, kde se původně nacházela prosklená jídelna s terasou, bude připomínat nová restaurace s celoprosklenou obvodovou stěnou, která nabídne krásný výhled do zvelebeného parku a předzahrádky. Chybět zde nebude ani dětské hřiště.

„Samozřejmě nechceme opomíjet bohatou historii bývalé léčebny. Proto bude součástí sportoviště také trvalá výstavní expozice o historii areálu „Sanatorky“, kterou najdou hosté u hlavního vstupu,“ zdůraznil vedoucí projektový manažer.

Výstavba nového sportoviště nebude nijak zasahovat do stávajícího vzrostlého parku, který bude navíc revitalizován, včetně jezírka pod hlavním objektem. Nové i stávající architektonické prvky budou propojeny chodníky a terénními schody a doplněny okrasnou zelení. Nebude chybět nové osvětlení, lavičky i odpadkové koše. Projekt počítá i s výstavbou nového parkoviště. Chybět ale nebude například ani venkovní pódium nebo původní šestiúhelníkový altán, ve kterém hosté naleznou občerstvení.

Z bývalého plicního sanatoria nyní zbylo jen torzo. Střecha budovy je z více než šedesáti procent poškozená, takže do objektu už několik let masívně zatéká. Na současném stavu se výrazně podepsala také demontáž litinových radiátorů v devadesátých letech, kterou neoprávněně provedl bývalý nájemce, a tehdejší majitelé nemocnice tuto záležitost nijak neřešili, takže se celý objekt přestal od této doby také vytápět.

„Objekt je nyní zabezpečen. Pro svůj špatný technický stav by jeho návštěva mohla být pro případné nezvané návštěvníky velmi nebezpečná,“ varuje správce Nemocnice Šumperk Martin Pelnář s tím, že by k demolici mělo dojít příští rok na jaře.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.