„Jde o speciální nátěr, který vytváří vysoce oxidační vrstvu. Ta účinně likviduje veškeré organismy a čistí vzduch od škodlivých látek,“ vysvětluje správce nemocnice Ing. Mgr. Martin Pelnář, proč se zdravotnické zařízení rozhodlo pro tuto novinku s tím, že maminky i novorozenci teď rozhodně budou ve větším bezpečí před zrádnými infekcemi.

Nemocnice si nechala nastříkat speciálním roztokem celý porodní sál č. 2. Do prvního sálu nemocnice brzy plánuje pořídit porodní vanu. Po její instalaci bude nanesen speciální nátěr s částicemi titanu a stříbra i tam.

Nanotechnologický antibakteriální nátěr likviduje viry i bakterie, samočistí povrch a zároveň čistí vzduch od nebezpečných látek a zápachu.

„Antibakteriální nástřik chrání pacienty i personál, zvyšuje čistotu nemocničního prostředí, snižuje riziko infekcí a odstraňuje výpary z desinfekcí a dalších případných látek,“ dodává Martin Pelnář s tím, že novinka přišla nemocnici téměř na 13 tisíc korun.  Vedení nemocnice přitom věří, že se jí nyní podaří v porodnici ještě víc snížit riziko infekcí, přestože už nyní používá dezinfekční přípravky a pravidelně stěny porodnice vždy důkladně vymaluje.

A jak nanočástice v místnostech vzduch vlastně čistí? Speciální nástřik obsahuje vysokou oxidační vrstvu. Celý proces pak nastartuje působení světla. Stačí běžné denní, v zimním období či v prostorách, kde není dostatek světla, se přisvětluje zářivkami se světlem o určité vlnové délce. Působením světla dochází k takzvané oxidaci, která všechny organismy jako jsou bakterie a viry rozloží na molekuly vody.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Oddělení disponuje 22 lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu.

Účast tatínka, nebo jiné blízké osoby, je pro porodnici samozřejmostí. Stejně tak jako moderní zázemí, včetně bezplatného připojení k internetu. Oddělení nabízí také cvičení a plavání pro budoucí maminky a také speciální přednášky pro nastávající rodiče.

Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital. V prosinci bude na porodním sále č. 1 instalovat vanu, která bude sloužit pro uvolnění, relaxaci a jako prostředek úlevy nastávající maminky při porodu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.