V České republice diagnostikují lékaři každý rok rakovinu prostaty asi pěti tisícům mužů. I proto se Nemocnice Šumperk rozhodla do akce zapojit a nabídnout všem mužům možnost konzultací a odborných vyšetření v rámci Dne prevence proti karcinomu prostaty a varlat.

„Včasný příchod k lékaři může skutečně zachránit život. Rád bych proto vyzval všechny muže, které trápí nějaký urologický problém, aby neváhali a přišli k nám do urologické ambulance,“ uvedl primář urologického oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Martin Kaňa. Rakovina prostaty sice postihuje muže ve vyšším věku, ale sám primář se ve svém životě již mnohokrát setkal s nemocnými, kteří nedávno oslavili čtyřicítku.

Před rakovinou prostaty i varlat varuje hnutí Movember, které začíná vždy 1. listopadu. Jeho symbolem je knírek, který si muži po celý listopad nechávají postupně narůst, tak aby upozornili na nebezpečí rakoviny varlat a prostaty.

Do akce se už tradičně zapojují také lékaři Nemocnice Šumperk, včetně primáře Martina Kani. Letos se akci rozhodli společně s nimi podpořit i šumperští hokejisté. „Ten nápad se nám okamžitě zalíbil. Je potřeba pomáhat dobré věci, upozorňovat na to, co je důležité. V podstatě jsme okamžitě souhlasili a akci podporují všichni hráči,“ říká za Draky Šumperk Radek Fischer, asistent kapitána. Všichni hráči také dorazili do nemocnice, aby se společně s lékaři a sestrami vyfotili a pozvali veřejnost na preventivní akci.

Movember Foundation je vedoucí světová organizace, jejímž cílem je změnit tvář mužského zdraví. Vybízí muže, aby si nechali narůst knír v Movemberu a pomohli tak iniciovat diskusi o problematice rakoviny prostaty a varlat a získat nezbytné finanční prostředky na podporu programů zabývajících se zdravím mužů.

V České republice působí Movember od roku 2008, kdy se pár nadšenců kolem FMX Gladiator Games rozhodlo pěstovat knír za dobrou věc. V roce 2009 se připojila i Česká republika, jako teprve osmá země světa. Tehdy se do kampaně zapojilo jen pár desítek lidí. O rok později se počet účastníků rozšířil, stejně tak přibylo i množství vybraných finančních prostředků. Loni se do akce zapojilo přes 20 tisíc lidí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.