Herec a šansoniér Jiří Bartoň zazpíval za doprovodu klavíristky Marie Drkulové celkem šest šansonů a jeho zvučný hlas zněl v tu chvíli celým prostorem šumperského divadla. A právě v jeho galerii, přímo pod skleněnou střechou, bude až do poloviny září k vidění kolekce Nostalgia 22, kterou tvoří celkem dvaadvacet fotografických obrazů. I tentokrát jde o černobílé fotografie, jež Robert Rohál nechal přenést na plátno.

Podle autora bylo jeho snahou nafotit nostalgicky laděnou kolekci, tedy ne rozjásanou, ale spíše sevřenou do sebe a minulých dní či roků. I když fotil své blízké přátele, přesto jim „vnutil“ určitou roli.

„Zatímco Soňu Drábkovou jsem oblékl do divadelních kostýmů, Jirku Bartoně jsem nechal v civilu, tak trochu v dekadentní nebo zamyšlené či zachmuřené poloze. Velkou roli hrají samozřejmě na fotkách i kulisy a prostředí obou dost rozdílných měst – Kroměříže a Šumperka. Jen na dvou fotografiích jsou moji protagonisté společně,” řekl Robert Rohál.

„Na té první titulní, tak trošku mystické, může dvojice připomínat třeba Antonia a Kleopatru, nebo Tristana a Isoldu, druhá společná fotografie je jakýmsi pohledem do divadelního zákulisí,” dodal.

Výstava v Šumperku je Rohálovou třetí výstavou v divadelním prostředí – předtím prezentoval svoji tvorbu jednak v rámci retrospektivní výstavy Robert Rohál Retro ve foyer Městského divadla Zlín, jednak v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Tam vystavil kolekci nazvanou Edith a Marlene, jež se stala součástí premiéry ostravského muzikálového evergreenu Edith a Marlene. Protagonistkami byly představitelky hlavních rolí – Hana Fialová a Eva Zbrožková, které nafotil podle vlastního scénáře tři měsíce před premiérou tohoto muzikálu.

Prozatím nejnovější kolekce Roberta Rohála Nostalgia 22 bude v galerii Divadla Šumperk umístěna do 10. září a uvidí ji především návštěvníci divadelních představení.

Robert Rohál, rodák z Holešova, působí v kulturních a mediálních sférách. Je autorem několika desítek knížek z prostředí filmu, divadla a pop music. Jako novinář začal v roce 2002 fotit původně pro noviny a od té doby se stal fotoaparát jeho nejlepším přítelem. V letech 2005 až 2010 prezentoval svoji fotografickou tvorbu v rámci kolektivních výstav Kresby světlem v Městské galerii Holešov, poté absolvoval řadu samostatných výstav. Zabývá se černobílou fotografií a nejčastěji fotí lidi, které stylizuje do různých postav a příběhů. V rámci České republiky i Slovenska se prezentoval kolekcemi Andělé kolem nás, Komtesa, Hřebci, Doudlebské motivy, Romance o Krásce a Zvířeti, La Divina, Edith a Marlene, Tisíc tváří černovlásky nebo ... láskou a múzou políbená. Retrospektivu své tvorby představil na výstavách Robert Retro Rohál a Věčné návraty.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.