„Monitory dechu využíváme denně nejen pro čerstvě narozená miminka, ale také pro kojence, kteří jsou u nás z nějakého důvodu hospitalizováni. Velký zájem o zapůjčení monitorů dechu mají navíc i rodiče, kterým tuto službu na oddělení umožňujeme. Upřímně si cením pomoci Nadace Křižovatka i sponzorů, kteří na zakoupení monitorů dechu přispěli. Každý dětský život, který takto pomohou zachránit, je k nezaplacení,“ uvedl primář MUDr. Josef Tenora. 

Monitory dechu slouží zejména jako prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), v jehož důsledku v České republice umírá každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte. Právě monitory dechu přitom těmto nešťastným událostem dovedou předcházet okamžitým spuštěním alarmu, díky kterému mohou rodiče zasáhnout a poskytnout dítěti včas potřebnou péči.

Monitory dechu pro Nemocnici Prostějov zajistila Nadace Křižovatka z prostředků poskytnutých společnostmi České dráhy, KENDRION, POZEMSTAV a Manus Prostějov. „Oslovujeme firmy, instituce či společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř v celé České republice,“ sdělila Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.