„Smyslem Dne prevence zeleného zákalu je nabídnout bezplatné vyšetření všem, kteří doposud s návštěvou lékaře váhali. Pokud se zelený zákal odhalí včas, bez nadsázky to může člověku zachránit zrak. Zároveň ale chceme mezi všemi příchozími šířit i osvětu týkající se příznaků, prevence, metod diagnostiky i léčby zeleného zákalu, tak aby informace mohli předávat dál například svým blízkým či známým,“ uvedla Martina Pevná, vrchní sestra očního oddělení Nemocnice Prostějov.

Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak, který nemusí být pacientem vůbec pozorovatelný. Zdravotníci jej však mohou odhalit pomocí bezbolestného několikasekundového měření nitroočního tlaku.

„Řada lidí má už jen z této prohlídky obavy, což je ale úplně zbytečné. Vyšetření je zcela bezbolestné a může odhalit začínající zákal ještě ve fázi, kdy jej lze léčit a zrak zachránit,“ vysvětluje Martina Pevná s tím, že pokud prvotní vyšetření nitroočního tlaku v rámci Dne prevence prokáže odchylku od normy, je pacient objednán ke kompletnímu očnímu vyšetření.

Právě prevence je přitom u glaukomu stěžejní, neboť tato nemoc probíhá pomalu a nepozorovaně, bez obtíží až do chvíle, kdy již dojde k nevratným změnám a ztrátě zraku. Preventivně by si proto měli vyšetření nitroočního tlaku nechat udělat především osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje častěji. Více jsou ohroženi také diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Objevit se však může v jakémkoliv věku, proto je na místě prevenci nepodcenit.

„U osob nad 45 let s některým z rizikových faktorů doporučujeme prevenci jednou za rok. U ostatních alespoň jednou za tři roky,“ řekla Martina Pevná.

Den prevence zeleného zákalu, jehož záměrem je především včasné určení diagnózy a zahájení léčby u pacientů se zeleným zákalem, proběhne na očním oddělení Nemocnice Prostějov ve čtvrtek 1. března od 10 do 14 hodin, a to společně se Dnem otevřených dveří očního oddělení.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.