Okolo 700 účastníků tohoto pochodu přijelo vzdát hold nejen jemu, ale i dalším 7 velitelům a vdově po 1. veliteli Věře Mansfeldové. Organizátoři, spolek Červené barety, připravili pro pochodníky dvě tratě tak, aby si vybral opravdu každý.

Po tradičním slavnostním nástupu a představení všech přítomných velitelů a hostů odstartoval svůj pochod výstřelem osobně Jiří Hudský. Nejprve vyběhli běžci. Letos se jich sešla necelá třicítka. Mezi nimi byl i brigádní generál Karel Řehka, 13. velitel v pořadí, který velel 601. skupině speciálních sil, pokračovateli 22. výsadkové brigády v letech 2010 - 2014. Svým vynikajícím sportovním výkonem, kdy do cíle doběhl za 3 hodiny 22 minut, se tak stal naprosto suverénně nejrychlejším běžcem tohoto ročníku. Je vidět, že velitelé tohoto elitního útvaru jsou muži na správném místě.

Letošní ročník přijela pochod podpořit i skupina 33 výsadkových veteránů z Polska, kde se mnozí pochodu zúčastnili již podruhé. Pro děti byla připravena doplňková soutěž v hodu míčky na cíl o vstupenky do prostějovského Šmoulíkova a Laser arény. Pro pochodníky potom zase střelba z laserové pistole na 3 metry na terč.

Nejlepší střelci a střelkyně ve věku do 55 let a nad 55 let budou oceněni outdoorovým rádiem. Nejstarší účastnici bylo 87 let a byla jí Daga Minkiewitz, členka pražského klubu výsadkových veteránů. Ta pochod ale neabsolvovala. Pochod však absolvoval bývalý prezident klubu výsadkových veteránů Prostějov Miroslav Řepka, který oslavil letos 84 let a těší se stále pevnému zdraví a chuti do života.

A jak hodnotí akci předseda spolku Červené barety, bývalý velitel 102. pzpr Jindřich Starý? „Akce dle mého názoru, ale i ohlasů účastníků, byla velice úspěšná. Počasí nám vyšlo, nikdo se nezranil a nemuseli jsme řešit vážné zdravotní problémy. Voda v táboře nám vydržela po celý víkend, pochodníci byli ukáznění a uvědomělí, a to jak v táboře, tak i na trase. A pivo bylo vychlazené,” s úsměvem dodal Starý.

Organizátoři by rádi poděkovali všem partnerům pochodu, především městu Prostějov a Olomouckému kraji, kteří přispěli ze svého rozpočtu na tuto akci také. Velké poděkování patří i 601. skupině speciálních sil za spolupráci. Příští ročník by se měl konat 29. června a ponese název po 7. veliteli plk. Luďku Skácelovi.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.