Jak jsme v rubrice Vaše zprávy z regionů informovali 9. listopadu, v Praze hra nejen pobavila zaplněné hlediště, ale zároveň slavnostně znovuotevřela - po pěti letech - Branické divadlo. Článek uváděl, že se tak stalo v české premiéře.

Je vhodné doplnit, že v ten samý den titul poprvé obecenstvu nabídl také soubor Divadla Ventyl v Hranicích. Amatérský ansámbl tu existuje od dubna 2013, veřejnosti se poprvé představil v listopadu téhož roku s inscenací Oscara Wildea Jak je důležité Filipa. Také Hraničtí tvrdí, že to byli oni, kdo komedii uvedl v české premiéře.

Byla to opravdu naprosto paralelní česká dvoupremiéra? Ano i ne.

Hraničtí o prvenství evidentně stáli. „Premiéru jsme posunuli z 12. na 3. listopadu a hrát jsme začali o půl hodiny dřív než divadlo v Praze,“ řekl Novinkám vedoucí soubor Kamil Štroncer.

Dalším rozdílem bylo, kdo v den premiéry byl (či nebyl) držitelem licenční smlouvy k provozování díla. „Zatímco hranický soubor měl v tu dobu smlouvu vyřízenu, pražské divadlo ještě ne,“ informoval Zdeněk Harvánek, vedoucí divadelního a hudebního oddělení Dilia. Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia zastupuje nositele autorských práv.

„Žádost o udělení licence na titul Dva nahatý chlapi jsme zasílali na Dilii v září letošního roku s předem stanoveným termínem premiéry 3. listopadu,” uvedl Václav Čížkovský, ředitel Branického divadla.

Podle Zdeňka Harvánka ovšem vyřízení formalit u zahraničních her většinou trvá v průměru tři měsíce. „My jsme o licenci požádali už v červenci,” podotkl Kamil Štroncer.

„Koncem října jsme měli první reakci ze strany Dilie. Přímo s vedoucím divadelního oddělení panem Harvánkem bylo domluveno, že licenci vyřídí se zpožděním s tím, že premiéru odehrajeme s jeho tichým svolením a i vzhledem k tomu, že vstupenky byly rozdány čestným hostům,” dodal Václav Čížkovský.

Pro diváky je bezesporu nejpodstatnější, že jim byl nabídnut nový atraktivní titul (premiéry měly na obou místech velice vřelý ohlas) - a také, že Branické divadlo se po letech opět zařadilo do seznamu aktivních pražských scén.

„Nicméně chceme-li být úplně přesní, pak označení česká premiéra přece jen o něco víc přísluší divadelníkům z Hranic,“ soudí Zdeněk Harvánek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.