Investice do vany, která nahradila starší typ, včetně její instalace přišla na více než 50 tisíc korun.

Relaxační vana je součástí jednoho ze tří porodních boxů. „Nejedná se přímo o porod do vody. Vanu mohou využít rodičky v první porodní fázi neboli v takzvané otevírací době. Relaxace v teplé vodě má velké množství výhod, přičemž kromě snížení vnímání bolesti a potřeby farmakologického tlumení bolesti, lépe zajišťuje kontinuální průběh porodu a příznivě působí na kladné emocionální prožití porodu, což má blahodárný vliv na dítě. Rodička poté porodí v poloze, která jí vyhovuje, avšak mimo vanu,“ vysvětluje výhody relaxační vany vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Bc. Jarmila Starostová.

O vanu je ze strany rodiček velký zájem. „V minulosti byly vany považovány za nadstandard a rodičkám účtován poplatek, nyní mohou využít této možnosti zdarma,“ doplnila vrchní sestra. 

Koupel ve vaně je rodícími ženami velmi oblíbena. Podmínkou využití vany je normální gravidita s jedním plodem v normální poloze a po ukončeném 37. týdnu gravidity, záznam srdečních ozev plodu, a u vícerodiček nesmí být žádné porodní komplikace v minulosti. Vanu naopak nemohou využívat rodičky při výskytu jakékoli patologie v průběhu první doby porodní, nebo z důvodu známé infekce rodičky. „Během pobytu ve vaně je nutné doplňovat tekutiny, a také kontrolovat ozvy plodu monitorem,“ dodává Bc. Jarmila Starostová. 

V roce 2017 se ve šternberské porodnici narodilo 1017 dětí. Mezi novorozenci bylo 510 chlapců a 507 děvčátek, z toho 4 páry dvojčat. S oblibou totiž dojíždějí rodit maminky nejen ze Šternberka, ale také z Bruntálu, Vítkova, Mohelnice i Olomouce. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.