Díky cementované endoprotéze totiž pacientka mohla začít končetinu znovu zatěžovat už následující den po operaci.

„Pacientka podstoupila částečnou náhradu kyčle, konkrétně cervikokapitální endoprotézu, tedy náhradu hlavice stehenní kosti. U pacientky jsme volili cementovanou endoprotézu, která je vhodná právě pro starší pacienty, kteří už nekladou příliš vysoké nároky na aktivní život, nesportují. U cementované endoprotézy je dřík fixován kostním cementem, což má velkou výhodu v možnosti okamžitého zatěžování končetiny,“ vysvětlil MUDr. Josef Ščudla z chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že operací tohoto typu provedou lékaři zdejší nemocnice ročně okolo pětadvaceti.

Seniorka si zlomeninu způsobila při pádu ve svém domě, v nedaleké obci Štěpánov. „Zatočila se mi hlava, a najednou jsem ležela na zemi. Naštěstí bydlím s dcerou, která hned zavolala sanitku. V nemocnici mi pak zjistili zlomeninu krčku na noze,“ popsala okolnosti úrazu 98letá pacientka Anežka Bayerová, která dnes díky úspěšné operaci i poctivé rehabilitaci již znovu stojí na svých nohou.

„Paní je velice šikovná a optimistická, možná i proto jí jde rehabilitace velmi dobře. Cvičíme spolu každý den kromě víkendů, nejprve kondiční cvičení na lůžku a dechová cvičení, pak i chůzi s chodítkem. Paní vše zvládá mimořádně aktivně, takže jí vlastně jen dopomáhám s operovanou nohou a koriguji,“ uvedla Věra Klaudová, fyzioterapeutka Nemocnice Šternberk.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.