Největší z tvorů, kteří před 10 000 lety obývali svět, budou nyní k vidění ve dvou sálech muzea na více než 650 metrech čtverečních. „Ještě nikdy ve stotřicetileté historii našeho muzea nebyla žádná výstava koncipována na tak obrovské ploše, ale giganti vyžadují opravdu „gigantický“ prostor,“ okomentoval rozlohu expozice ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Mnohá z vystavovaných zvířat vyhynula už dávno, ale najdou se mezi nimi i taková, jež přežila celou dobu ledovou a padla až rukou člověka před pár stovkami let. Na přípravě jejich modelů v životní velikosti se kromě modelářů a výtvarníků podíleli i paleontologové, což zaručuje jejich věrohodné ztvárnění. Navíc bude každý z modelů zasazen do imitace prostředí, ve kterém kdysi žil, takže každý z návštěvníků výstavy bude mít možnost zjistit, jaký byl styl života těchto „gigantů“.

Rekordmany mezi modely jsou čtyři metry vysoký mamut a šest metrů dlouhý pozemní lenochod, jež jsou ze všech největší. Za zmínku však stojí i glyptodon, což je příbuzný dnešního pásovce, jehož část krunýře má ve svých sbírkách i Vlastivědné muzeum.

Některé druhy, jako například mamuti, pratuři, pižmoni, jeskynní medvědi nebo srstnatí nosorožci, se vyskytovaly i na Olomoucku, kde po sobě zanechaly četné fosilie. „Výstava je proto doplněna ukázkami pravých kosterních pozůstatků těchto zvířat z naší paleontologické podsbírky,“ láká do muzea paleontolog Tomáš Lehotský.

Výstava potrvá v sálech Václava III. a sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu v Olomouci až do 29. června.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.