Konec Přemyslovců

Násoska a zhýralec byl král Václav III. S helmbrechtnicemi u vína noci trávil, když předtím s kumpány vrhcáby po hospodách metal. Co tatík král Václav II. nashánčil, synáček rozdal, království šlo do úpadku.

Místo bohaté Alžběty Uherské si vzal nevýznamnou Violu Těšínskou. Těšit 16letého krále přestala záhy, to už se naštvala i šlechta a Václavovi řekla: Buď budeš vládnout, nebo jdeš od válu. Mladíka to vzalo u srdce, majetky vzal od kamarádíčků zpět, a ježto se v Polsku ucházel Vladislav Lokýtek o prázdný trůn, rozhodl se Václav, že se na něm usadí on.

Do Polska nedojel. Psal se rok 1306, Václav se stavil v Olomouci, že si uspořádá myšlenky. Dýka neznámého vrahouna byla to poslední, co v životě viděl. Tak jsme přišli o Přemyslovce, aby vzápětí nastoupili Habsburkové.

Stojím na Václavském návrší před katedrálou nesoucí jméno jiného Václava, gotická květnatost fiál a chrličů je pomníkem jediné české dynastie. Ve zdi naproti poutá pamětní deska na pobyt W. A. Mozarta, bydlel tu s rodiči po útěku před morem ze Salcburku. Mozart bývá spojován jen s Prahou, i na Moravě nechal svůj hudební otisk.

Sídlo všemocné inkvizice

Nyní značně univerzitní město je spjato především s církví. Olomouc byla administrativním centrem s velmi rozsáhlými církevními pravomocemi, uvidíte to jak na stavbách sakrálních, tak i na palácích církevních hodnostářů. Je sídlem arcibiskupství, proběhla tu korunovace císaře Františka Josefa I.

Bylo zde i sídlo inkvizice, vymítači řádili hlavně na Šumpersku, ve Velkých Losinách zasedal tribunál známý z románu i filmu Kladivo na čarodějnice. Hlavní inkvizitor, sadista Boblig z Edelstadtu, v Olomouci v klidu zemřel.

Květy živé i neživé

Město je krásné architekturou, ale oko spočine i na na množství půvabných studentek. Ženská krása tu kvete ve všech obdobích. Olomouc je význačným univerzitním městem. Květomilové znají tradiční výstavu Flora, zaměřenou na zahradnictví a pěstování rostlin. 

Do třicetileté války hlavní město Moravy, poté vylidněné, téměř na odpis, patří k ojedinělým historickým památkám. Třebaže Brno se ujalo moravského prvenství, Olomouc i díky železnici opět získala na důležitosti. V polovině 18. století zde erár zřídil jednu z největších protipruských pevností. V minulosti tu byla dislokována i sovětská armáda, město žilo i z našich vojáků, dnes jich je tu minimum, zato důležitých.

Od sloupu ke kašnám

Bezesporu nejúžasnější je mariánský sloup z let 1716-1754, jeden z největších v Evropě. Radnice je stavební skvost, i s dělnickým orlojem, jen jí konkuruje protější asijská restaurace a pár fastfoodů. Nádherná je osa mezi náměstími, Horním a Dolním. Obdivoval jsem jak moderní kašnu s kovovými želvami, tak i její barokní předchůdkyně.  

Důvodů, proč navštívit město, je snad sto, každý najde svůj.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.