Od 30. května do 20. června pořádá společně s dalšími devíti instruktory bezplatné minikurzy Nordic walkingu pro veřejnost ve třinácti městech České republiky. „Podobné akce se konají i v Polsku, kde se severské chůzi věnují všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Například závodů v okresním městě se účastní i několik set lidí,“ uvedla Kristina Schejbalová.

Podle jejího odhadu se v České republice opravdové severské chůzi pravidelně věnuje zhruba tisícovka příznivců.

„Pravé walkery poznáte na první pohled: Podle rychlé, svižné, dynamické a sportovní chůze se speciálními nordicwalkingovými holemi. Jsou pružné, madlo mají opatřeno speciální rukavičkou a hrot kryje šikmá gumová „botička“. Hole se při chůzi zapichují šikmo vzad tak, aby se krok protáhl a chůze zrychlila. Práce rukou přitom vychází z ramene, lokty jsou jen mírně pokrčeny, ruce se většinou pohybují za tělem až téměř do narovnání lokte,“ přibližuje zásady severské chůze Kristina.

Pro srovnání ještě uvádí pravidla chůze s treckingovými holemi. „Je vhodná pro vysokohorské turisty při zdolávání obtížných terénů, velkém stoupání nebo při výstupu s velkou zátěží na zádech. Ale také pro starší lidi a rovněž ty, co mají problémy s rovnováhou a pohybem. Treckingové hole jsou robustnější, těžší, stavěné na tlak. Používají se kolmo k terénu, to kvůli udržení rovnováhy. Ruce pracují hlavně v lokti. Madlo má obyčejné poutko a hrot kryje gumový špunt,“ dodala vášnivá propagátorka Nordic walkingu.

Kristinu Schejbalovou potěšilo, že na její výzvu pozitivně zareagovali instruktoři a obětavě organizují připravují minikurzy ve Frýdku-Místku, Kroměříži, Litomyšli, Moravské Třebové, Nymburku, Ostravě, Plumlově, Poličce, Radotíně, Řevnicích, Svitavách, Zbraslavi a v Kubově Huti na Šumavě.

Další informace o květnových a červnových minikurzech Nordic walkingu v České republice: www.skoutdoor.cz/minikurzy2017

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.