Monitor umístěný pod matrací identifikuje pohyby dýchání dítěte. Ty se elektronicky přenášejí do mikroprocesoru, ve kterém blikající zelené světýlko značí, že je vše v pořádku. V případě, že dítě nedýchá déle než dvacet vteřin, vydá monitor akustický signál. V tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se tak poškození zdraví novorozence. 

„Na novorozeneckém oddělení nemocnice máme teď díky daru celkem 5 monitorů dechů, které jsou na pokojích porodnického oddělení. Přístroje se však musí co dva roky měnit, což je doba garantovaná výrobcem a schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv pro používání,“ vysvětlila primářka dětského oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Eva Ilíková. 

Novorozenecké oddělení Jesenické nemocnice nabízí novopečeným rodičům také službu zapůjčení monitorů dechu domů, a to díky spolupráce s NADACÍ KŘIŽOVATKA za poplatek 150 korun za měsíc.

V České republice umírá na tento syndrom každým rokem okolo deseti dětí, ve světě jsou to však desetitisíce kojenců. Statistiky ukazují, že nejvíce dětí tento syndrom postihuje mezi druhým a pátým měsícem života, přičemž nejnebezpečnější je čas mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Jedna z uváděných z příčin tohoto syndromu může být nastalá drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.