Výtěžek z jejich prodeje je určen pro finanční sbírku na opravu zámeckých hodin v Javorníku. Tento technický unikát z roku 1937 přiměl loni v létě jedenadvacetileté mladíky Michala Zajonce a Václava Rozkošného z Javorníku k zorganizování netradiční sbírky pro zámecké hodiny.

Ve středu 7. května dvěma auty dovezli do provozovny Jelínek Trading ve Vrbně pod Pradědem pytle s tisíci víček, za které aktivním sběračům náleží odměna ve výši 3289 korun. Michal s Václavem dokonce převoz a výkup víček natočili a sestříhali video, aby všechny sběrače informovali o zdárném ukončení této netradiční akce.

„Jsme rádi za každý kilogram víček, který vykoupíme,“ uvedl ředitel vrbenské provozovny Luděk Černatovič.

V sobotu 31. května končí třetí ročník soutěže Nakrmte Plastožrouta. Zapojilo se do ní 151 školních kolektivů a marketingový štáb soutěže v těchto dnech dokončuje přípravu logistického harmonogramu svozu víček. Do Vrbna pod Pradědem je nákladní auta dopravují zejména z jesenického, bruntálského, opavského, šumperského a ostravského regionu.

„Víčka podrtíme a přidáváme do směsi, z níž zahradní kompostéry lisujeme. Loni jich naše vrbenská provozovna vyrobila a prodala 28 639 kusů, což je o tři tisíce více oproti roku 2012. Zhruba 40 procent produkce putovalo na zahraniční trhy v Evropě,“ dodal Luděk Černatovič.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.