"Princip tohoto informačního systému spočívá v tom, že tipy na výlet a zajímavosti najdete přímo v místě pobytu. Nemusíte studovat desítky informačních letáků, vše máte přehledně umístěno na jedné nástěnce a můžete vybírat," vysvětlila Hana Pražáková ze sdružení Jeseníky přes hranici.

"Viděla jsem podobný projekt na Orlickoústecku a musím přiznat, že jsme díky němu vyrazili do žamberského muzea. Tip na něj jsme našli na podobné nástěnce na rozhledně Křížová Hora," uvedla oslovená turistka prohlížející si nástěnku v šumperské kavárně PředMěstí.

Na nástěnkách Sbírejte Jeseníky najdete hrady, zámky, přírodní zajímavosti, rozhledny, muzea, zoologické zahrady, cyklostezky, naučné stezky a mnoho dalšího. Specialitou jesenického projektu jsou i kartičky s pohádkami Jeseníků či tradičními recepty. "Cestovatelé a milovníci našich hor si tak mohou udělat vlastní kolekci jesenických receptů nebo turistických míst," láká návštěvníky Hana Pražáková.

Všechny vizitky jsou v jednotném designu a obsahují informace v češtině i polštině, GPS souřadnice a fotku s odkazem na webové stránky. Nástěnky s těmito vizitkami pak hledejte v informačních centrech, hotelích, penzionech, restauracích, horských chatách, a to po celém česko-polském příhraničí. Tedy všude tam, kde se pohybují turisté. "Nástěnka na horské chatě Švýcárna byla vybraná během několika dní. Kartičky jsme hned doplnili, aby projíždějící běžkaři mohli dále "sbírat Jeseníky," přiblížila úspěch projektu Hanka Pražáková.

Sdružení Jeseníky přes hranici chce v budoucnu počet kartiček dále rozšiřovat. "Už teď se nám hlásí desítky zájemců, na které se při prvním kole nedostalo," tvrdí členové sdružení.

Na realizaci projektu přispěla Evropská unie prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.