Zoologické zahradě Ostrava v minulých dnech obdrželi 200 neprodaných stromků od supermarketů. „Ty v květináčích využijeme k výsadbě a řezané stromky pro zvířata,“ uvedla Šárka Nováková, mluvčí zoo. „Jehličnany se hodí k vybavení voliér a venkovních výběhů, například k rozdělení a zaclonění voliér. Sloni mají stromky spíše na hraní než k jídlu, draví ptáci je využívají na stavbu hnízd. Antilopám, onagerům a žirafám je dáváme na okusy. A nakonec vše, co zbude, podrtíme na štěpku a použijeme v areálu na mulčování záhonů.”

Na stromkách si pochutnávají i ovce z Nedělní školy tradičních řemesel ve Stránském na Rýmařovsku. „Naše valašky se do větviček rády pouštějí, okoušou je dokonale. Poníci Madlenka a Kecka hrají se stromky fotbal, předními nožkami je kutálí po celé ohradě a mají tak o zábavu postaráno,“ podělila se o zážitky se svými čtyřnohými kamarády Vlaďka Křenková z nedělní školy.

„Občas kolem stromků skotačí i krávy, které se ke hře přidají. Na závěr, jako důkaz, kdo je v ohradě největší šéf, kráva Evelína nadhodí stromek na rohy a vyhodí  do výšky,“ směje se Vlaďka Křenková. Jen ji mrzí, že někteří  lidé v dobrém úmyslu společně se stromky odloží do ohrady také různé potravinové zbytky bez vědomí  majitelů farmy.

„Nemáme z toho radost, když to tam házejí bez našeho vědomí. Naštěstí jsou však i slušní lidé, kteří se nejprve zeptají, a my s nimi pak společně zvířata nakrmíme. Škodí jim hlavně neusušené pečivo. Jednu kobylu máme alergickou na jablka, což na první pohled návštěvník nepozná. A tak jsme radši, když o krmení našich miláčků jsme informováni dopředu,“ dodala Vlaďka Křenková.

Většina obcí a měst vánoční stromky štěpkuje na dřevní hmotu. Obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm již několik let jehličnany odkládají ke kontejnerům na odpad. Pracovníci městského úřadu je pravidelně jednou až dvakrát do týdne svážejí do bývalého školního statku ke štěpkování.

„Podmínkou je, aby stromky byly úplně odstrojené,“ upozornila Lenka Němcová z odboru správy majetku. „Svážíme je hlavně v lednu, podle potřeby i v únoru a „paběrkujeme“ ještě v březnu. Odhadem tak zpracujeme 20 metrů krychlových dřevní hmoty, kterou dále využíváme,“ uvedla pracovnice města.

Pražská zoologická zahrada již tradičně vánočními stromky přikrmuje. Od prodejců získali velké množství stromků, které se neprodaly, pochutnávají si na nich zejména kopytníci, zubři, bizoni, losi, velbloudi, ale také sloni. Stromky přijímali pouze čisté, z výřezu, bez jakýchkoli ozdob, aby se zvířata nezranila.

„Veškeré stromečky, které svezeme z města Ostravy od občanů i od podnikatelských subjektů, končí na naší kompostárně v Ostravě-Hrušově. Tam jsou postupně drceny a v průběhu vegetační sezóny přimíchávány při základce kompostovacích figur k dalším rostlinným materiálům (tráva, zelené natě, padané ovoce, listí). Správný poměr těchto rostlinných hmot zajišťuje optimální skladbu kompostu, zejména poměr dusíku a uhlíku, který ovlivňuje výsledné pH vyrobeného kompostu,” informovala Mgr. Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru  propagace a ekologické výchovy.

„V průběhu následujících 4 týdnů od pondělí 9. ledna do pátku 3. února budeme svážet stromečky z ostravských sídlišť a sběrných dvorů. Očekáváme, že se bude opět jednat o množství okolo 30 tun,” dodala Vladimíra Karasová.

Podle informací Josefa Málka, zastupujícího vedoucího Technických služeb v Dobrušce, probíhá odvoz použitých vánočních stromků z celého území zhruba sedmitisícového města průběžně. Stromky jsou odváženy do prostoru městské kompostárny a tam zpracovány při výrobě kompostu. Takže také v Dobrušce poslouží dvakrát.

Občané Frýdku-Místku mohou vánoční stromky odložit k nádobám na komunální odpad. Frýdecká skládka je bude svážet od 14. ledna, a to vždy v sobotu. Následně se svozy uskuteční 21. ledna a 28. ledna.

„Vánoční stromky budou sváženy do kompostárny, kde jsou štěpkovány a následně využity při výrobě kompostu, proto je třeba důkladně odstranit všechny vánoční ozdoby včetně závěsných háčků. V loňském roce bylo svezeno téměř 10 tun stromků,“ uvádí na stránkách Frýdecká skládka.

„Vánoční stromy z náměstí budou odstraněny v příštím týdnu. Naši pracovníci z nich odřežou větve, které se štěpkují, kmeny následně rozřežou a odvezou zpět majitelům stromů, což je již několik let běžná praxe,“ doplnil předseda představenstva technických služeb Jaromír Kohut.

AUTORSKY PŘISPĚLI: Libuše Miarková, Vratislav Konečný, Josef Zajíc, Dana Ehlová a Jana Matějíková

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.