Nové monitory budou hlídat jak čerstvě narozené děti, které je automaticky dostávají do postýlek, jež mají maminky na oddělení šestinedělí u sebe, tak děti v kojeneckém věku hospitalizované na dětském oddělení Vítkovické nemocnice.

Monitory dechu sledují dechovou aktivitu novorozenců a kojenců a v případě zástavy dechu na tuto skutečnost upozorní hlasitým alarmem. V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo 20 dětí.

„Rodiče by měli pro jistotu používat monitory v domácím prostředí zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje,“ míní primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský s tím, že SIDS je u kojenců stále jedním z nejzáhadnějších úmrtí, neboť jeho příčina není zatím objasněna. 

Místo zakoupení nového monitoru dechu, jehož cena se pohybuje okolo tří tisíc korun, mohou rodiče využít možnosti zapůjčení přístroje přímo v nemocnici.

„V loňském roce si u nás zapůjčilo monitor domů celkem 310 maminek, tedy zhruba každá pátá žena, která u nás rodila,“ uvedla vrchní sestra dětského oddělení Vítkovické nemocnice Bc. Bohumila Lokajová, Dis., a doplnila, že u každého monitoru dechu je přiložen návod jak správně postupovat při resuscitaci dítěte. 

Ve Vítkovické nemocnici činí průměrná doba zapůjčení 9 měsíců. Lidé zde mají jistotu, že se jim do rukou dostává správně fungující přístroj. 

„Maminky chtějí často ušetřit a kupují monitory z druhé ruky, ale nikdy nevíte, jak se k nim původní majitel choval. Senzor může ztratit citlivost a taková podložka by se již neměla používat. Po dvou letech používání navíc dochází k přirozenému opotřebení senzoru, který tak nemusí být spolehlivý,“ řekla vrchní sestra Bc. Bohumila Lokajová.

Přístroje určené k zapůjčení procházejí pravidelným servisem. „A pokud by monitor během doby zapůjčení přeci jen přestal fungovat, maminkám je u nás na místě okamžitě vyměníme za jiný přístroj,“ dodala vrchní sestra. 

Přístroje jsou rodičům ve Vítkovické nemocnici zapůjčovány v Regionální centru, jehož zřizovatelem je Nadace Křižovatka. Maminky jsou zde informovány o nebezpečí syndromu náhlého úmrtí a monitory si zde mohou vypůjčit za měsíční poplatek 150 korun.

„Centrum funguje v rámci dětského oddělení již od léta roku 2006. Nadaci Křižovatka patří velké poděkování, a to nejen za nové monitory, ale i za celou 13letou spolupráci, které si nesmírně vážíme,“ uzavírá Bc. Bohumila Lokajová. 

Dvacet nových přístrojů, které Vítkovická nemocnice získala, bylo zakoupeno z finančních darů, který poskytly společnosti Maxion Wheels Czech, innogy Energies, HTB – požární ochrana a EMITEX. 

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.