Nový rozměr ale projektu tentokrát dodal primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský, který poslední únorový den vyrazil za dětmi s pohádkami prospěšnými zdraví.

„Čtení je skvělou příležitostí nejen pro rozvoj představivosti, rozvíjení slovní zásoby a kreativity, ale také rozšiřování znalostí. Rozhodli jsme se proto poupravit známé pohádky a přizpůsobit je potřebám dnešní doby. Namísto známé pohádky Sůl nad zlato si tak ode mne například děti budou moci poslechnout upravenou verzi Voda nad zlato,“ prozrazuje primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský.

V pohádkách, které primář Boženský vytvořil společně s kolegyní nutriční terapeutkou Mgr. Jitkou Knápkovou, se zaměřuje zejména na problematiku dětské obezity, která trápí stále více dětí a mladistvých.

Premiérovými posluchači osvětových pohádek byly necelé čtyři desítky žáků prvního stupně Základní školy Josefa Valčíka v Ostravě-Porubě pod vedením učitelky Mgr. Jany Kadlčíkové, kteří četbě naslouchali s opravdovým zaujetím.

„Byť dnešní době vládnou moderní technologie, děti čtení stále milují, a zejména ty školní možná dokonce ještě více, než dříve. Lidský hlas i fyzická přítomnost totiž dodává pocit bezpečí a blízkosti, která může dětem v dnešní elektronické době chybět,“ vysvětlil primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský s tím, že v případě jeho pohádek se navíc děti mohly dozvědět důležité informace ohledně zdravé stravy, prospěšnosti pohybu či rizik nadváhy a obezity.

Čtení přitom proběhlo pod záštitou kampaně Celé Česko čte dětem. Celé Česko čte dětem je obecně prospěšná společnost, jež v České republice realizuje stejnojmennou celostátní osvětovou a mediální kampaň zaměřenou na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, na propagaci hodnotné literatury a na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.