Ve středu 14. listopadu tak nabídnou mladí medici široké veřejnosti před budovou polikliniky bezplatná vyšetření, důležité rady i zajímavý program pro děti. A vše se přitom bude týkat právě cukrovky.

Mladí medici z ostravské lékařské fakulty se v rámci Světového dne diabetu chtějí zaměřit hlavně na prevenci.

„Na středu jsme si přichystali celkem čtyři speciální stanoviště. V prvním stanu nabídneme veřejnosti bezplatné konzultace a rady týkající se onemocnění cukrovkou. Letos chceme téma pojmout víc rodinně, protože víme, že se diabetes bohužel nevyhýbá ani dětem. Chceme proto ukázat, že i s takto vážnou nemocí lze, při dodržování určitých pravidel, vést plnohodnotný život,“ říká spoluorganizátorka akce Hana Straková, studentka ostravské lékařské fakulty a členka IFMSA CZ Ostrava (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny).

V druhém stanu nabídnou budoucí lékaři společně se zdravotníky ostravské polikliniky bezplatná vyšetření jako měření hladiny cukru v krvi, měření krevního tlaku nebo obsahu tuku v těle. Třetí stan pak bude věnován dětem a prevenci.

„Speciálně pro děti máme připravené zábavné ošetření velkého plyšového medvěda,“ uvedla budoucí lékařka Hanka Straková s tím, že veřejnosti chtějí touto aktivitou také blíže představit projekt Nemocnice pro medvídky, který si klade za cíl zbavit děti strachu z „bílých plášťů“. Pro děti bude po celou dobu přichystaná také sanitka, kterou si budou moci prohlédnout a dozvědět se něco víc o práci záchranářů a společně s rodiči si budou moci vyzkoušet třeba i nácvik první pomoci. 

Poslední stan bude zaměřen na nutriční poradenství. Nebude chybět ani ochutnávka zdravé stravy a možnost objednat se na další konzultace do speciální výživové poradny. „Zájemci si budou moci také zakoupit díky našemu úspěšnému charitativnímu projektu Čokoládové srdce speciální diabetickou čokoládu. Výtěžek z jejího prodeje půjde na podporu dobré věci,“ doplnila Hana Straková.

Cukrovku nelze zcela vyléčit, takže pokud se u člověka objeví, stává se nedílnou součástí jeho života. Na druhou stranu díky správné životosprávě a spolupráci s lékaři lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích a předejít tak mnoha zdravotním komplikacím. Neléčená cukrovka totiž může vést nejen k zhoršení zraku nebo poškození ledvin, ale v těch nejtěžších případech může skončit i amputací nebo smrtí.

Akce se uskuteční ve středu 14. listopadu od 8.00 do 16.30 před hlavním vstupem do Polikliniky MephaCentrum (nově EUC Klinika Ostrava). V případě nepříznivého počasí se přesune do přízemí polikliniky naproti recepce.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.