Pod novým hudebním nastudováním Lohengrina je podepsán hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra: „Wagner ve svém Lohengrinovi již naplno pracuje s takzvanými příznačnými motivy, nejsou zde žádná vyloženě samostatná pěvecká čísla, vše plyne v souladu jako jeden celek. Uvedení jakéhokoli Wagnerova díla klade na každý operní soubor velké nároky. Pevně věřím, že pro naše diváky se návštěva našeho Lohengrina stane výsostným wagnerovským zážitkem.“

Nabídku na spolupráci s NDM i tentokrát ráda přijala první dáma české opery Eva Urbanová, nicméně premiéry z důvodu onemocnění zpívat nebude. V roli Ortrud tedy vystoupí polská sopranistka Therese Waldnerová.

Režisérem a zároveň i autorem vizuální koncepce inscenace je progresivní slovinský tvůrce Rocc, který na kostýmech spolupracoval s výtvarnicí Marií Vosmíkovou. V roli Lohengrina diváci mohou ocenit výkon na Cenu Thálie nominovaných pěvců Aleše Brisceina a Tomáše Černého v alternaci s Peterem Weddem, který tuto roli vytvoří poprvé ve své kariéře a po produkci v NDM ji bude zpívat ve Velšské národní opeře v Cardiffu.

K výjimečnému obsazení patří i další vynikající sólisté: Eva Dřízgová-Jirušová / Maida Hundeling (Elsa z Brabantu), Jakub Kettner / Jacek Strauch (Hrabě Friedrich z Telramundu), Jimmy Holliday / Peter Mikuláš (Král Heinrich), Aleš Jenis / Svatopluk Sem (Královský hlasatel) a další. Mimořádný prostor má v opeře Lohengrin také sbor opery NDM pod vedením sbormistra Jurije Galatenka.

"Wagnerův Lohengrin je nádherná romantická opera s velmi zajímavým dějem, je skvělou příležitostí pro výborné naše i hostující sólisty, ale veliký prostor dostává také sbor, který má funkci téměř antického chóru, komentujícího probíhající děj, velmi dobře se spolupracuje s režisérem inscenace - panem Roccem, který rád pracuje se symboly a skrytými významy, divák se pak může více soustředit na úžasnou hudbu Wagnera, doufám, že diváci přijmou výsledek naší usilovné několikaměsíční práce s otevřenou myslí a pevně věřím, že budou touto nádhernou operou nadšeni," uvedl člen sboru Jan Rychtář.

Premiéry opery Lohengrin se konají 7. a 9. března vždy od 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Uvedení této opery je vrcholem letošního unikátního projektu WAGNER OSTRAVA 2013, kterým NDM připomíná 200. výročí narození velkého skladatele a filozofa Richarda Wagnera.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.