Pouhých šedesát kilometrů od českých hranic se odehrává celoroční rej pompézních kulturních akcí, které z šestisettisícové Vratislavi dělají turistický magnet, který přitahuje návštěvníky z celé Evropy.

Tisíciletá historie Vratislavi je úzce propojena s českými dějinami, ne náhodou se město pyšní i českým lvem ve svém znaku. Historické jádro města se rozkládá na dvanácti ostrovech řeky Odry.

Nejstarším místem osídlení je legendární Tumský ostrov s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele, jehož portál je zdoben i sochou svatého Václava. Další z významných chrámů na Tumském ostrově je dvouposchoďový kostel Svatého kříže a svatého Bartoloměje. Již od roku 1000 sídlí na Tumském ostrově vratislavský biskup.  

Jedním velkým ostrovem je i Staré Město s centrálním rynkem. Zdejší středověké náměstí patří k největším v Evropě. Vratislavský rynek byl založen za vlády Jindřicha I. Bradatého v letech 1214 - 1232. Je obklopen řadou pestrobarevných měšťanských domů s výrazně vysokými štíty.   

Mezi výjimečné patří dům U Gryfů, který je opředen legendou o pokladech, které střeží ve svých útrobách. Jeho manýristická fasáda s postavami strážících Gryfů patří k významným symbolům náměstí. Domy U Zlatého slunce, U Modrého slunce a U Sedmera kurfyřtů se zase chlubí vzácnými návštěvami, hostili zde krále Vladislava Jagelonského nebo třeba císaře Rudolfa II. a Ferdinanda II.

Nejvýznamnější dominantou středověkého rynku je však zdejší radnice. Ta je považována za perlu gotické architektury a v jejím sklepení můžete navštívit Svídnickou restauraci, která patří k nejstarším v Evropě. Na pivo tady chodil i Goethe nebo třeba Chopin.

Čechy pak jistě potěší kostel svatého Václava, Stanislava a Doroty, který stojí vedle vratislavské opery na Svidnické ulici. Tento gotický kostel se pyšní nejvyšší gotickou střechou v Evropě. Ta je dílem pražských řemeslníků, které do města pozval císař Karel IV. Právě trojí zasvěcení chrámu tak mělo reprezentovat Čechy, Poláky a Němce, kteří spolu ve městě žili.

Město je velmi pohodlně dostupné z České republiky. Z Ostravy se sem dostanete po nové dálnici za pouhé dvě hodiny, z hraničního přechodu v Náchodě to je ještě mnohem blíž.

Na turisty z České republiky je město připraveno relativně dobře. Češi v podstatě nemají problém se zde domluvit. Jediný problém pak může nastat pouze v informačních centrech, kde byste materiály o městě v češtině hledali víceméně marně. V tomto případě je třeba ocenit stránku a profil na facebooku www.kvetevropy.cz, která  město prezentuje v češtině a systematicky mapuje zdejší české stopy. Portál plný zajímavostí, historek z historie i praktických rad se bude hodit každému, kdo se do hlavního města Slezska chystá vyrazit. Proč tedy na víkend právě sem? Protože Vratislav je právem nazývána Květem Evropy.