Obesílání klientů probíhá v rámci rozsáhlého projektu, který od ledna 2014 do června 2015 uskutečnilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se všemi zdravotními pojišťovnami, aby přivedlo občany na preventivní prohlídku.

V následujících třech letech (2016–2018) projekt financovaly samy zdravotní pojišťovny. Jenom ČPZP od začátku ledna 2014 až do prosince 2017 zaslala již více než 678 tisíc pozvánek. Na preventivní vyšetření přišlo přes 124 tisíc pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny, tedy zhruba každý pátý pozvaný klient. Lékařům se podařilo odhalit 1101 nádorů. Březnová vlna dopisů bude v rámci projektu adresného zvaní poslední.

„Dopisy s pozvánkami na vyšetření budeme odesílat 12. března. Dostanou je primárně ti pojištěnci, kteří déle než 4 roky neabsolvovali preventivní prohlídku u praktického lékaře a současně u nich neevidujeme provedené vyšetření prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorekta), u žen dále prsu a děložního čípku,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

ČPZP obešle vybrané ženy i muže ve věku 25 až 70 let. Oslovení klienti najdou v dopise pozvánku na jedno nebo i všechna tři uvedená screeningová vyšetření. Tato preventivní vyšetření jsou plně hrazena pojišťovnou.

„Budeme rádi, když lidé na dopis zareagují pozitivně a k lékaři půjdou. Mnozí občané i přes výraznou osvětu v posledních letech stále podceňují význam preventivních prohlídek u svého registrujícího lékaře. Možná ani nevědí, že by měli na preventivní prohlídky pravidelně chodit,“ doplnila mluvčí Mazurová.

Jedním z vedlejších efektů tohoto stavu je bohužel skutečnost, že se na nádorová onemocnění přijde až v pozdním stádiu. Poté jsou vyhlídky na vyléčení již nepříznivé a stovky nemocných umírají každoročně zbytečně.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.