Jedná se o nejstarší matematickou soutěž v EU pro univerzitní studenty. Momentálně má účastníky nejen z Evropy, ale i z Jižní Ameriky a Asie. Hlavní část soutěže se konala ve čtvrtek 31. března od 9 hodin.

„Na letošní ročník poprvé přijeli studenti z univerzity v Singapuru. Dorazil však také matematik, který se dá považovat za špičku na celém světě. Przemysław Mazur z Krakova je držitel tří zlatých medailí z mezinárodních matematických olympiád. Nechyběli ani soutěžící a člen poroty z Budapešti, kteří mají tyto medaile dvě,“ uvedl za organizátory zakladatel docent Jaroslav Hančl z katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií pro univerzitní studenty bakalářského a magisterského studia. Soutěžící museli vyřešit čtyři složité úlohy během čtyř hodin. Úlohy jsou den předtím zodpovědně vybrány odbornou porotou.

„Nezasvěceným," jak říká doktor Jan Šuste,k jeden z organizátorů soutěže, „přijde tento týden náročný, ale to nemají ani zdaleka ponětí kolik příprav a práce již odvedli pořadatelé předtím. Tímto bych chtěl všem poděkovat za skvěle odvedenou práci. Někomu v lednu začíná nový rok, nám v lednu začíná jarníkovské čtvrtletí," dodává s úsměvem.

Výsledky letošního ročníku:

Kategorie I. – 1. místo Mikołaj Frączyk z Krakova, 2. – 3. místo Bertram Arnold z Bonnu a Jakub Oćwieja z Varšavy. Kategorie II. – 1. místo Przemysław Mazur z Krakova, 2.– 4. místo Jacek Jendrej z Varšavy, Pavlo Miščenko z Moskvy a Vladislav Volkov z Petrohradu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.