Přestože letos přibyla v Zoologické zahradě a botanickém parku v Ostravě 4 mláďata - dva samci a dvě samičky, je to jen minimum k zachování druhu. 

Siku vietnamského (Cervus nippon pseudaxis) uvidíte v Ostravě v expozici Pevninské ostrovy.  

Ostravské stádo má 13 zvířat, přičemž tři samice z loňského roku pocestují v nejbližší době do Německa, do Zoo Hamburk. O jejich přesunu stejně jako i o přesunu dalších siků se rozhodlo právě v Ostravě.

Zoo Ostrava totiž vede (kromě jiných) také Světovou plemennou knihu siků vietnamských a řídí Evropský záchovný program. Když do ní nahlédneme, je zřejmé, že zatímco v Evropě populace siků vietnamských roste, v Severní Americe pomalu zaniká.

Zánik americké populace

„Zoufale nám chybí samčí záložní stádo, které by umožňovalo lepší chov a genetickou vyváženost populace. Kritická situace pak panuje v USA, kde tamní populace stagnuje, a s výjimkou San Diega se ani nemnoží. Populace v USA tedy zřejmě brzy zanikne,“ uvedl vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček. 

Nová naděje pro evropský chov

Začátkem letošního roku projevil Tierpark Mönchengladbach v Německu zájem o samčí stádo siků. „Jestli chceme udržet životaschopné populace, toto je cesta. Není možné, aby se všude zvířata množila – zoo nejsou nafukovací. Na druhou stranu pro populaci by bylo nejlepší, kdyby se pravidelně množily všechny samice. Pokud tomu tak není, populace zestárne a přestane se množit,“ zkonstatoval Pluháček.

„Proto je třeba přistoupit k usmrcování slabých a geneticky nevhodných jedinců. To ale v některých zemích bohužel nejde, a proto právě tam by byly samčí skupiny ideálním řešením,“ dodal.

Sika znamená v japonštině jelen. Označení jelen sika, které se používá, je tedy nesmysl. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.