„Výuku v rámci projektu Evropské unie - Bezpečné pohraničí - vedli po oba dny zkušení členové speciálního vodního odřadu WASAR (Water Search And Rescue) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, který se již několik let úspěšně zaměřuje na záchranu osob na hladině pomocí lodí," informoval Petr Kúdela, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

V sobotu se sešlo 60 českých dobrovolných hasičů a čtyři hasiči z Polska na dvou jezech na řece Ostravici. Na obou jezech, a to v Pržně na jezu na říčním kilometru 32,5 a na jezu zvaného U Žida na říčním kilometru 25,3 ve Frýdku-Místku, hasiči pod vedení zkušených instruktorů cvičili různé aktivity. Všichni zúčastnění se na jezech vystřídali. 

„Na jezu v Pržně se cvičí natažení lanového traverzu na obou březích řeky, včetně potom převozu pomocí lodě ze břehu na břeh - to znamená, že loď je přivázána na laně a zachraňující se přitahují. Dále cvičili pohyb ve vodě, vyhnutím se překážek, a především zachránit tonoucího,” informoval Jakub Kozák z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje

Na jezu U Žida ve Frýdku-Místku, poblíž Starého Města a zhruba 280 metrů od soutoku řeky Ostravice s řekou Morávkou, cvičili hasiči záchranu tonoucího, záchranu se speciálním záchranným prostředkem a práci s raftem. Podle instruktorů je raft těžký, dlouho se nafukuje a je potřeba více lidí na obsluhu. 

„To, co se cvičící hasiči učili téměř poprvé, je zacházení se speciálními saněmi RS5. Ty mají všichni profesionální hasiči. RS5 je speciální rychlý nafukovací prostředek, takový - dejme tomu člun, ale není to člun - dá se použít při záchraně z ledové hladiny, proto se RS5 říkají saně. Tento prostředek se velmi rychle nafoukne, je k použití pro velmi rychlou záchranu,” doplnil Jakub Kozák.

Podle Jakuba Kozáka v pátek v teoretické přípravě si hasiči z České republiky a Polska vyměňovali zkušenosti, předváděli si různé postupy, hledali pozitiva a negativa v taktické činnosti. 

Stoprocentní nasazení všech cvičících na jednotlivých jezech ohodnotili instruktoři velmi dobře a byli spokojeni.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.