Role průvodců se ujali divadelní lektoři a hrdinové pohádky Ronja, dcera loupežníka. Krásnou pohádku napsala Astrid Lindgrenová, kterou pro DLO zdramatizovala dramaturgyně Daniela Jirmanová.

 V 11.00 hodin se děti sešly v šatně divadla, pak přešly ke schodům do útrob alternativní scény Divadla loutek Ostrava. 

Paní lektorka umělecko-vzdělávacích programů Tereza Géryk děti uvítala a seznámila je s programem. Najednou hup, skok a byl tu Birk, syn loupežníka, kamarád Ronji. Birk spolu se členem uměleckého souboru Divadla loutek Ostrava Petrem Sedláčkem a Terezou děti provedli zákulisím divadla. A bylo se na co koukat.

„Tak tady jsme v truhlárně. Když se řekne truhlárna, tak se tady, děti, dělá co?” zeptal se truhlář. Ještě než děti stačily odpovědět, už z Birka vylétlo: „No přece truhly!” - a měl také pravdu.

V truhlárně DLO se vyrábí kulisy podle kreseb a nákresů výtvarníka, který scénu navrhnul. V truhlárně se vše rozměří a truhláři to vyrobí. V truhlárně děti viděly vrtačky, pily, brusičky a další stroje a také větrák, který odvětrává piliny.

Kulisy jsou hotové a tak chodbou a zákoutími divadla děti prošly do kulisárny, kde jim pan "kulisák" všechno řekl o kulisách: kde se schovávají, když právě nejsou na jevišti. Loutkové divadlo má dvě scény - hlavní scénu a alternativní scénu. Tam všude se používají kulisy.

„Děti, teď jsme v místnosti, kde jsem se narodil,” řekl Birk, syn loupežníka. Děti vykulily oči a podívali se na rodiče. „Tedy, tady ten pán mě tu vyrobil!” opravil se Birk. A loutkář dětem pověděl, z jakého dřeva se nejčastěji vyrábějí loutky. Ukázal jim různé druhy loutek od maňásků až po marionety a další složitější loutky.

„Tady se šijí na loutky šaty,” prozradila dětem Tereza. Paní švadlena, šička, kostymérka, krejčí dětem vysvětlila, jak a z čeho se na loutky šije. Vysvětlila jim, že se šije i kostým na herce, všechno musí sedět - být přesně na míru těla herce a loutky, musí být barevné, hezké a musí vydržet dlouho. Některá inscenace má třeba i více než 600 představení.

Děti prošly okolo zvukaře, osvětlovače až do hlediště hlavního sálu Divadla loutek Ostrava a byly na jevišti, kde jim Tereza s Birkem ukázali scénu právě z inscenace loupežnické pohádky Ronja, dcera loupežníka. Děti prolezly všechno, kam se mohly dostat, všechno si osahaly, všechno viděly a už trochu ví „jak se hraje divadlo”.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.