V areálu Dolu Hlubina, před restaurací Maryčka, se konalo 7. května slavnostní uvedení druhé sochy, která byla za přítomnosti diváků spuštěna do sochařské kašny Duch Hlubiny. Nachází se v areálu bývalého Dolu Hlubina a souvisí s areálem Dolních Vítkovic.

„Koncept kašny vznikl v roce 2014 na soutěžním studentském workshopu, kterého se zúčastnili studenti z Liberce, Brna a Ostravy. Tento workshop vyhrála studentka místní katedry architektury Lenka Bartůňková. Koncept tkví v připomenutí 235 horníků, kteří zahynuli při práci na Dole Hlubina v Ostravě,” informoval architekt Ondřej Turoň 

V roce 2014 byla, díky pracovnímu nasazení všech členů spolku Provoz Hlubina, z bývalé hasičské nádrže vyčerpána voda, zjištěn stav nádrže a postupem let byl prostor vyčištěn.

V červnu 2018 se začal postupně realizovat námět projektu z názvem Náměstí na Hlubině, jehož součástí je sochařská  kašna Duch Hlubiny. Do kašny byla instalována první socha z dílny Kurta Gebauera, který současně drží nad projektem kurátorskou ruku.

Druhou sochu, která byla slavnostně ponořena pod hladinu kašny, vytvořila ostravská sochařka Šárka Mikesková.

„Vzhledem k tomu, že sochy mají jednotnou koncepci betonových postav, jsem chtěla, aby moje postava byla z bílého betonu. Postavu jsem chtěla oživit, a tak jsem přidáním dalších prvků z ní vytvořila ženu. Ti horníci, kteří zde přišli při práci o život měli své matky, ženy, dcery. Je to vlastně takový hold pozůstalým, kteří se společně s těmi horníky z hlubiny dívají přes hladinu nahoru do nebes,” popsala koncept své sochy Šárka Mikesková.

„Sochy jsou a další budou pod hladinou kašny Duch Hlubiny. Voda v kašně si žije vlastním životem, vlastním ekosystémem. Do vody jsme loni v červnu nasadili ryby. Karasy a jesetery. A mohu nahlásit, že ryby přežily zimu, dokonce se vytřely a dnes tam plavou už malé rybičky. Návštěvníci areálu sochy hned třeba neuvidí, ale kdo hledá, najde,” dodala Marta Pilařová, předsedkyně spolku Provoz Hlubina.

Dalším krokem při realizaci celkového projektu Náměstí Hlubina s kašnou Duch Hlubiny, který byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, bude vymezení plochy, kde se nesmí parkovat. Z části prostoru, mezi kašnou a pláží, vznikne příjemné místo trávení volného času. Území bude vybaveno novým mobiliářem - dvaceti lavičkami, odpadkovými koši a originálním posezením. 

„Třetí výzvu dotačního programu schválili ostravští zastupitelé letos v dubnu. Žádost na finanční prostředky pro další estetizaci veřejného prostoru budou přijímány od 13. května do 15. srpna. Termín realizace projektů, kterým bude schválena finanční podpora, je od února do listopadu 2020. Celkem bylo z peněz dvou výzev dotačního programu podpořeno 23 projektových záměrů v celkové výši 7 milionů korun,” informovala Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.