Prostor bývalého Bauhausu o rozloze 5000 metrů čtverečních, který je od dubna 2018 novým sídlem zmíněné galerie, uchopili kurátoři galerie jako prázdné plátno.

Podle Jakuba Franka z galerie Plato začali ten prostor postupně zaplňovat. Vybírali renomované umělce, kteří se běžně nepohybují v oblasti designu nebo architektury, a společně s nimi vytvořili jednotlivé funkční zóny, které pojmenovali struktury.

„V galerii za rok vznikla knihovna, šatna, bistro, galerijní prodejna, informační a návštěvnické centrum, kino, zahrada a divadelní scéna. Tedy vše, co k provozu potřebuje současná výstavní instituce a její publikum. Místo ryze funkčních objektů tu však návštěvníci používají umělecká díla,” dodal Jakub Frank

Namísto nákladné rekonstrukce využila galerie genia loci původní budovy a naplnila jej užitnými instalacemi, které vznikly v rámci šestidílného výstavního cyklu nazvaného Dočasné struktury.

„Pozvat firmu, která by do haly vestavěla skutečnou galerii, by jistě bylo jednodušší. My jsme se ale rozhodli nic si neusnadňovat a postupovali jsme tak, jak vzniká opravdové umělecké dílo - v čase, růstem, chybami, korekcemi,” řekl ředitel galerie Plato Marek Pokorný a dodal: „I v evropském světovém kontextu výjimečný postup nám umožnila velkorysost a osvícenost zřizovatele a podpora Ministerstva kultury.”

„Plato nyní může udělat další krok a nastavit se na nový start. Struktury se stanou nedílnou součástí všech dalších výstav a programů a dotvoří jejich jedinečné vyznění, aniž by na ně pravidelný návštěvník musel upínat pozornost. Už 15. května Plato zahájí nový dlouhodobý programový projekt re:bauhaus, kterým se připojí k celosvětovým oslavám stého výročí umělecké školy Bauhaus,” doplnil informace Jakub Frank.

Plato je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Konečným sídlem budou zrekonstruovaná památkově chráněná městská jatka.

Další informace: www.plato-ostrava.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.