„Vyrypajeva hrají evropská divadla od roku 2004, často ho nazývají novodobým Čechovem pro jeho schopnost vystihnout člověka a jeho počínání ve vší tragičnosti i komické zoufalosti. Zajímá ho však výhradně současná společnost a její problémy. Poslední dobou píše své hry realistiky, nechybí jim však poetičnost, na níž stavěl své texty. V Opilých toho dosáhl právě stavem, v němž se všech 14 postav na jevišti nachází. Opilost jim umožňuje vnímat realitu i sebe sama nezvykle jasně a upřímně,” uvedla o inscenaci dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

„V osmi scénách se divák seznámí se 14 opilými postavami z různých společenských, profesních i věkových skupin. Vyrypajev vystihl současného Evropana jako člověka tápajícího ve světě i v životě, který během jediné opilé noci dojde k prozření a k pravdě, která může jeho život obrátit naruby. To vše s humorem a nadsázkou, neboť "trojka v žíle" je základní výbavou, kterou postavy od svého autora dostaly,” dodala dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Režie se v Divadle "12" ujal šéf Slovenského komorního divadla v Martině Lukáš Brutovský. Pro Národní divadlo moravskoslezské režíruje podruhé. Poprvé se diváci činohry NDM s jeho práci seznámili v inscenaci Deník mého otce aneb Příběhy opravdického člověka.

Civilní kostýmy jsou dílem Zuzany Hudákové, scénu vytvořil Juraj Kuchárek. Překlad Tereza Krčálová, dramaturgie Sylvie Vůjtková.

Hrají: Ivan Dejmal, Robert Finta, Petr Houska, Renáta Klemensová, Petra Lorensová, Vít Roleček, František Strnad, Kateřina Vainarová, David Viktora, Sára Erlebachová, Vít Hofmann, Petra Kocmanová, Ondřej Malý a Anna Polcrová.

Premiéra v Divadle "12" se odehraje v sobotu 16. března od 19.00 hodin. Další představení: 18., 26., 29. března, 4. dubna, 23. května a 18. června.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.