Prvnímu ročníku Knižního festivalu Ostrava předcházely knižní veletrhy. Nový Knižní festival Ostrava toho nabídne víc. Větší plochu, více knih, přednášek a workshopů. Zcela nově se připravuje program pro školní děti. Ty budou mít vstup 1. března na akci zdarma.

Město Ostrava rozeslalo do devadesáti dvou ostravských základních škol bezplatné vstupenky na páteční program Knižního festivalu Ostrava.

„Pravidelné čtení rozvíjí osobnost dítěte a já doufám, že se mezi návštěvníky festivalu najdou noví mladí čtenáři. Pro školáky máme 1500 volných vstupenek. V současné době je rezervováno asi desetina tohoto počtu. Věříme, že ostravské základní školy využijí naši nabídku a vstupenky pro děti objednají,” informovala náměstkyně primátora města Ostravy Andrea Hoffmannová, která má v gesci školství a sport.

V nabídce pátečního programu je navíc šest tematických přednášek, které jsou určeny pro 1. a 2. stupeň základní školy:

Arnošt Vašíček: Planeta záhad, pro 6.-9. třídy od 10.15 do 11.05 hodin.

Bohdan Boboking Volejníček: Život a dílo J. R. R. Tolkiena, pro 8.-9. třídy, od 11.15 do 12.15 hodin.

Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková: Viktorka a její vesmírná dobrodružství, pro 1. stupeň - Komiksy hravé i dravé, pro žáky 2. stupně.

Alena Vorlíčková: Pohádková dílna - Zakletý zámek, pro 1. stupeň, Pohádková dílna: Cesta a její cíl, pro žáky 2. stupně.

Kapacita přednášek je 360 míst. Školy, které mají zájem o účast na festivalu, se mohou registrovat přímo na webu: www.map.ostrava.cz

Knižní festival Ostrava nabídne tři různé scény. Tu první s názvem Voices of Freedom připravuje Černá louka spolu s Centrem PANT. Tematicky bude rozdělena do třech okruhů a věnovat se bude 30. výročí od sametové revoluce v roce 1989.

Páteční program (1. 3.) bude věnován sci-fi, fantasty a komiksům.

Sobota 2. 3. bude zaměřena na nová média a nové komunikační kanály - blog, youtube a Instagram, propagandu, fake news a dezinformace.

Neděle 3. 3. zakončí lidská práva a svoboda, jejichž dodržování je běžnou součástí životů pouze v některých zemích. Své zkušenosti budou předávat váleční a zahraniční zpravodajové - Karel KOVY Kovář, Erik Tabery, František Kotleba, Markéta Kutilová a Lenka Klicperová.

Na nakladatelské scéně budou prezentovány novinky a autoři. Návštěvníkům se představí Margit Slimáková, Dominika Gawliczková, Bohda Volejníček alias BoboKing a další.

Komorní scénu zaplní scénická čtení, recitování autora, autorské čtení či speciální workshopy.

Na Knižním festivalu Ostrava se budou prezentovat nakladatelství: Albatros Média, MOBA, Host, JOTA, Knihcentrum.cz, Bookmedia, Audioteka.cz, Portál, Mladá fronta, Meander, Epocha, Olympia, Slovart, Domino, Mystery film, Hejkal, Albi, platformu Pointa Publishing a Protimluv.

Záštitu nad festivalem převzal náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.