Počasí organizátoři vybrali správně. Před sto lety 28. října 1918 bylo pondělí. Pršelo, byla zima. Prostě typické podzimní říjnové počasí.

Proto veškeré další ukázky, zajímavosti a program se představily ve všech podlažích krajského úřadu.

Hosté, kteří Den otevřených dveří navštívili - a byla jich více než tisícovka, si mohli vybrat z pestré nabídky. Mohli posedět v prvorepublikovém salónku, prohlédnout si historickou kancelář i moderní pracovnu hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, který v zasedací místnosti zastupitelstva trpělivě, spolu se svými náměstky, odpovídal na otázky občanů.

Lidé se třeba zajímali o to, kdy konečně budou jezdit po Prodloužené Rudné v Ostravě, ptali se na možnosti spolupráce s Polskem při zlepšování životního prostředí, na veřejnou autobusovou dopravu, kotlíkové dotace, na kritéria rozdělování dotací a další dotazy.

Zájem byl o prohlídku historických platidel v průřezu sta let, které byly vydávány. Lidé mohli ochutnat kávu a dobroty dle receptů našich babiček i pochoutky mladých gastromágů - studentů středních škol. Podle oborů svého studia jedni zájemce nalíčili a učesali a ti si pak mohli zatančit v přízemí úřadů v rytmu jazzu a populární hudby. 

„Jsem rád, že přišlo tolik lidí a využili možnost poznat krajský úřad i z jiného pohledu, než jako formální veřejnou instituci. Že se na vlastní oči přesvědčili, že tu najdou pomoc při řešení svých záležitostí, kvalitní servis a že jim tyto služby poskytnou vstřícní zaměstnanci,” uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Studentky Střední školy z Havířova - Prostřední Suché předvedly přítomným krásnou a podnětnou módní přehlídku v rytmu kapely Základní umělecké školy z Třince.

Hejtman Ivo Vondrák v průběhu Dne otevřených dveří převzal od starosty Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje Lea Kuběny medaili. U příležitosti 100. výročí vzniku Československa ji vydalo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Medaili udělují významným partnerům a podporovatelům.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.