K celosvětové oslavě významného výročí se připojí také Ostrava, a to značným podílem - celoročním projektem Shakespeare Ostrava 2016.

O zahájení projektu, jeho programu a zapojení institucí a jednotlivých umělců informovali na tiskové konferenci 25. ledna Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, Mgr. Marcela Bednaříková, tisková mluvčí a PR Národního divadla moravskoslezského, Ing. Tomáš Macura, primátor Ostravy, prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., překladatel celého díla Williama Shakespeara, rektor Ostravské univerzity prof. MUDr. Jan Lata, CSc. a ředitel Kulturního centra Cooltor Ostrava Andrej Harmečko.

Spolupráce ostravských institucí je v rámci celé České republice unikátem. Do projektu, jehož iniciátorem bylo Národní divadlo moravskoslezské s festivalem Letní shakespearovské slavnosti a Kulturní centrum Cooltour Ostrava, se postupně zapojily všechny významné kulturní a vzdělávací instituce.

„Do projektu se zapojila nejen všechna ostravská profesionální divadla, tedy Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek Ostrava, Stará Aréna, ale také Janáčkova filharmonie Ostrava, festival Janáčkův máj, Svatováclavský festival, 3. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), Ostravské muzeum, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava, Knihovna města Ostravy, Fakulta umění a Filozofická fakulta Ostravské univerzity a řada dalších institucí. Zrodil se tak projekt SHAKESPEARE OSTRAVA 2016,” informovala Marcela Bednaříková, tisková mluvčí a PR Národního divadla moravskoslezského.

„V současné době, kdy je společnost neustále rozdělována a mediálně drcena obrovským množstvím irelevantních informací, je princip spolupráce a pozitivních impulsů pro Ostravu více než žádoucí. Projekt také ukazuje na výjimečnost ostravské kulturní scény. Nebývá zvykem, aby napříč kulturní scénou dokázaly organizace spolupracovat, být kreativní a společně tvořit,” konstatoval Andrej Harmečko, ředitel Kulturního centra Cooltour Ostrava.

Zapojené kulturní instituce, školy a univerzity se připojí k projektu vlastní dramaturgií a také doprovodnými, vzdělávacími a komunitními projekty, které budou probíhat po celý rok oslav výročí.

„Projekt Shakespeare Ostrava 2016 je zároveň otevřenou platformou pro další nápady, ba i instituce dosud nezapojené, a věřím, že se bude projekt během celého roku rozvíjet a přinese řadu dalších podnětů a zapojí obyvatele Ostravy a okolí,” dodal Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.