Domenico Gaetano Maria Donizetti (1797 - 1848) napsal operu Roberto Devereux na libreto lyrické tragédie, jež je dílem Salvadora Cammarona (1801 - 1852).

Děj opery je vystavěn na proměňujících se vztahových rovinách a posléze se stáčí kolem povstání v roce 1601. Stárnoucí panenskou královnu Alžbětu I. ukazuje jako emocionálně zraněnou ženu, která prožívá psychická muka poté, co podepsala rozsudek smrti nad svým posledním milencem Robertem Devereuxem.

„Inscenační tým hledal východiska, jak fiktivní příběh o mocné královně uchopit. Nabízela se tvář Alžběty jako ženy, která ztrácí ženskou svůdnost, svého milence a její biologické hodiny dotikaly. Na druhé straně je stále ještě silnou panovnicí, jež přejímá tradiční vůdčí mužskou roli, a podepisuje nad svým milencem rozsudek smrti,” uvedla k inscenačnímu pojetí dramaturgyně Eva Mikulášková.

Režii má šéf souboru činohry Národního divadla moravskoslezského Peter Gábor. Minimalistickou scénu Michala Syrového doplňují přepychové dobové kostýmy, které jsou dílem Aleny Schäferové. Pod taktovkou Sandera Teepena se diváci mohou těšit na skvostné obsazení hlavních rolí.

„Poprvé se na ostravském jevišti představí Seyoung Park (Alžběta), německá sopranistka korejského původu, a slovinská mezzosopranistka Jadranka Juras (Sára), která dlouhou dobu působila jako popová a jazzová zpěvačka,” informovala Marcela Bednaříková, tisková mluvčí a PR Národního divadla moravskoslezského.

„V hlavních rolích kromě zmíněných dam účinkují Jana Šrejma Kačírková - Alžběta, anglická královna, Martin Bárta / David Szendiuch - Vévoda z Nottinghamu, Michaela Kapustová - Sára, vévodkyně z Nottinghamu, Filipe Do / Luciano Mastro - Roberto Devereux,” dodala Marcela Bednaříková.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.