„Výstava Začátek století je založena na prozkoumání nedávné minulosti. Pokouší se ukázat jak vypadalo první desetiletí 21. století na české výtvarné scéně. Díla zde vystavená jsou ještě čerstvá a silně ovlivňující momentální dění na umělecké scéně, nicméně už je do jisté míry prověřil čas. Řada z nich vznikla v jiném kontextu, pro určitý prostor, jako reakce na jiná umělecká díla jiných umělců, nebo společenských událostí,” konstatovala mimo jiné PhDr. Pavlína Morganová, Ph.D., autorka a kurátorka výstavy.

Podle kurátorky byl výběr umělců a umělkyň na výstavu logicky zaměřen na nejmladší generaci, která v prvním desetiletí 21. století vstupovala na českou výtvarnou scénu. Doplňují ji umělci, kteří se prosadili již ve druhé polovině devadesátých let a v prvním desetiletí jsou již široce respektováni.

„Výstava Začátek století se tak stává reprezentativním obrazem českého vizuálního umění prvního desetiletí tohoto století a odkrývá jeho nejpodstatnější prvky, na něž kontinuálně navazuje nejmladší generace umělců a umělkyň,” dodala Pavlína Morganová.

Druhá výstava Plečnikova Lublaň na architektonických skicách ze soukromé sbírky Damjana Prelovšeka prezentuje několik návrhů, které Josip Plečnik věnoval své rodné Lublani a jež pocházejí z doby po ukončení jeho působení na Pražském hradě.

Po vernisáži následovala komentovaná prohlídka výstavy, kterou návštěvníky provedl Damjan Prelovšek, slovinský historik umění, který mimo jiné v letech 1998 - 2002 působil jako velvyslanec Republiky Slovinsko v Praze.

Obě výstavy budou v Domě umění na Jurečkově ulici v Ostravě k vidění do 23. února 2014.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.