Ty sice nepatří do okresu Nový Jičín, ale jsou součástí Destinačního managementu turistické oblasti Poodří - Moravské Kravařsko, pod jehož záštitou publikace vyšla.

„Nápad vydat tuto knihu se rodil postupně. Při setkávání se starosty jsem zaznamenala hlasy, že bychom měli mít v regionu materiál, který by komplexně prezentoval všechny obce. Původně mělo jít hlavně o doplňkový studijní materiál pro děti základních škol, dnes už vím, že po této publikaci rádi sáhnou i dospělí. A doufám, že nejen ti z našeho regionu. Řadu námětů na rodinné výlety – krásných míst máme v našem regionu opravdu požehnaně – tu totiž najdou i turisté, kteří se tak o zdejších obcích dozvědí i spoustu zajímavých detailů. I proto bude kniha za nákladovou cenu zhruba 50 korun k dostání také v informačních centrech,” uvedla starostka Fulneku Radka Krištofová, která se o vznik této brožury zasadila.

„Už nyní máme objednávky od jednotlivých měst a obcí, i ty nejmenší chtějí hned několik desítek výtisků, budou je rozdávat prvňáčkům ve škole, nebo používat jako propagační materiál,” dodala.

Její slova potvrzuje Luděk Míček, starosta Slatiny. „Jsem moc rád, že budeme mít tuto publikaci k dispozici. Využijeme ji hlavně pro děti v základní škole, protože v poslední době mám pocit, že naši nejmenší dobře vědí, kde je Chorvatsko a Řecko, ale památky a zajímavosti ve svém nejbližším okolí neznají. A je to velká škoda,” konstatuje a poznamenává, že publikací budou na konci volebního období obdarováni i zastupitelé obce.

V publikaci Poznejte Novojičínsko se čtenáři dozvědí například o tom, že v Jistebníku mají kromě nádherné soustavy rybníků také národní kulturní památku v podobě výpravní železniční stanice, nebo že když u Petřvaldíku v korytě Odry dostatečně klesne hladina vody, objeví se kmeny, jímž je podle odborníků z Mendelovy univerzity v Brně přibližně 800 let.

A v pasáži o Bartošovicích se dočtou o památném stromu, platanu javorolistém zvaném Josefínin, jehož stáří je odhadováno na zhruba 185 let. Patří k největším stromům tohoto druhu v republice a mezi šest největších v Evropě. Podobných informací je plná kniha...

Jednou z historicky významných památek, které jsou zde prezentovány, je také budova Knurrova domu ve Fulneku, jež prošla v posledních 14 měsících komplexní rekonstrukcí v hodnotě zhruba 40 miliónů korun. „Jedná se o největší investici ve městě za posledních deset let. Jsem moc ráda, že tuto významnou kulturní památku ze 16. století budou moci občané Fulneku zase využívat. Už 2. října se uskuteční prohlídka, jejíž slavnostní atmosféru podtrhne vystoupení houslového tria Inflagranti,” sdělila Radka Krištofová a dodala, že v Knurrově domě bude obřadní síň, městská knihovna, informační centrum i salonky pro konání workshopů a dalších akcí.

Vznik publikace, jejíž součástí je i návod, jak ekologicky třídit odpad a šetřit životní prostředí, podpořil Moravskoslezský kraj a přispělo také několik odpadových společností působících v regionu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.