„Podle odpovědí ve statistických dotaznících se občané cítí ve městě bezpečně," říká starosta města Pavel Mrva a dodává, že díky nízké kriminalitě se město může soustředit hlavně na prevenci.

Od ledna 2018 posílí řady městské policie v Bílovci dva noví asistenti prevence kriminality, kteří budou pomáhat občanům přímo v ulicích města. „Pracovníky nám zprostředkoval Úřad práce v Bílovci,“ informuje Pavel Kudela, velitel Městské policie Bílovec, s tím, že už dva roky je zde zaměstnán asistent, jehož činnost se velmi osvědčila. 

„V rámci prevence kriminality se také prostřednictvím besed a přednášek ve školách i v klubech zaměřujeme zejména na nejohroženější skupiny – děti a seniory. Školáky pravidelně zveme na služebnu městské policie, kde jim přednášíme o rizikách jak v dopravě, tak v běžném životě. Dohlížíme na projekt dopravní výchovy na školách s názvem Získej průkaz cyklisty, který je určen žákům 4. tříd základních škol. Rovněž spolupracujeme s Policií ČR při preventivních akcích zaměřených na volnočasové aktivity mládeže, kontroly požívání alkoholu, drog, chování na veřejnosti. Důležitým prvkem prevence je městský kamerový systém, máme v péči 12 kamer rozmístěných na nejrizikovějších místech, kromě jiného na budovách základních škol, hřištích, autobusovém nádraží a zámku,” doplnil Pavel Kudela. 

K poklesu trestné činnosti v Bílovci dochází výrazně od roku 2013. „Pocit bezpečí netvoří jen čísla, ale především fakt, že od roku 2013 nebyl v Bílovci spáchán žádný z nejzávažnějších trestných činů – vražda, vydírání ani loupež. Nedošlo ani k žádnému znásilnění, kuplířství, není zde zaznamenána extremistická nebo organizovaná trestná činnost,” uvedl vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Bílovci Jaroslav Švábík.

Policisté, jak řekl, v občanech Bílovce spatřují partnery. „Snažíme se pátrat po příčinách drobných prohřešků, nikoliv občany hned za každou cenu pokutovat. A společně s vedením města vytváříme trvalý, bezpečný a příjemný prostor pro život všech obyvatel Bílovce,“ dodal.

O tom, že bezpečí patří k prioritám spokojeného života, ví svoje i Michal Širanec, jednatel ostravské společnosti Front Security, která působí na území republiky i v Polsku a na Slovensku.

„Lidé dbají o svou bezpečnost stále víc, což se kromě jiného projevuje i tím, že vzrůstá zájem o zabezpečení objektů nejen ze strany firem, ale i fyzických osob. Ty si mohou pořídit kamery v ceně už od dvou tisíc korun, horní hranice ceny zabezpečovacího systému v podstatě neexistuje, záleží na požadavku klienta,“ uvádí Michal Širanec s tím, že majitele bytů a rodinných domů rovněž stále častěji zajímají nejen technické parametry a kvalita ochrany, ale také design.

„Takže například vedle požadavku o to, aby záběry kamer mohli online sledovat na svém telefonu, kladou důraz i na vzhled ovládacího panelu, jenž musí zapadat do celkové podoby interiéru,“ přibližuje přání zákazníků.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.