Aby mohli vědci zodpovědět na otázku, proč u některých lidí propukne rakovina a jakou roli v tom hraje dědičnost, potřebují získat ještě alespoň 1500 dalších dobrovolníků. Do výzkumu se mohou hlásit lidé starší 60 let, kteří nikdy neprodělali onkologické onemocnění a stejně tak ani jejich nejbližší příbuzní, což jsou oba rodiče, sourozenci a děti.

Onkologická onemocnění jsou v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí. Proč někteří lidé onemocní a jiní ne? Proč někdy nemoc postihne velmi mladé lidi? Je moje rodina onkologicky riziková?

„Na některé z těchto otázek již dokážeme odpovědět, ale pouze částečně. Ví se, že za propuknutím a rozvojem onkologických onemocnění stojí kromě životního stylu také některé geny – tedy dědičné vlivy. A právě proto je výzkum zaměřen na analýzu těchto „podezřelých“ genů,“ uvedl vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Agel Lab Mgr. Spiros Tavandzis s tím, že během výzkumu vědci porovnávají změny v DNA onkologických pacientů s DNA se stejnými geny zdravých lidí, kteří onkologické onemocnění neprodělali a ani se v jejich rodině nevyskytlo.

Právě hledání zdravých lidí bez onkologického onemocnění je pro vědce největším oříškem. Takoví lidé jsou velmi vzácní.

„Ačkoliv se nám na výzvu ozvaly stovky lidí, po zjištění základní anamnézy se ukázalo, že podmínky splňovala jen desetina z nich. Díky zapojení veřejnosti máme nyní v Moravskoslezském kraji vyšetřených 170 dobrovolníků, za což všem velice děkujeme. Tento počet je však stále nízký. Abychom byli schopni získat výsledky, které budou mít odpovídající váhu, potřebujeme v rámci ČR vytvořit soubor více než dvou tisíc zdravých jedinců nad 60 let věku, v jejichž rodině se v průběhu tří generací nevyskytlo žádné onkologické onemocnění,“ vysvětlil Mgr. Spiros Tavandzis.

Jen v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji by do projektu potřebovali zapojit ještě minimálně 200 dalších dobrovolníků. „Vyzýváme proto všechny, kteří jsou ochotni pomoci, aby se nebáli nás kontaktovat a zapojit se. V Novém Jičíně dobrovolníky vyšetříme v budově Polikliniky Agel na Revoluční ulici. Lidé z jiných míst Čech a Moravy se mohou obracet na kontaktní osoby, se kterými si domluví odběr v nejbližším možném odběrovém místě,“ řekl Mgr. Spiros Tavandzis s tím, že zájemce o vstup do projektu čeká krátký pohovor, jehož součástí je vytvoření rodokmenu a odběru malého množství krve.

Zájemci o účast v projektu získají více informací na bezplatné telefonní lince 800 700 701.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.