„Po celé odpoledne budou probíhat komentované prohlídky nově instalovanými interiéry zámku, ve kterých se snažíme co nejvíce přiblížit jejich vybavení před rokem 1945,“ informoval kastelán Eduard Valeš. Slavnostní odpoledne vyvrcholí v 18 hodin divadelním představením Zatrpklý pyroman v podání ochotnického souboru Propadlo z Václavovic. 

A na co nového se mohou návštěvníci v letošní sezoně v bílovickém zámku těšit? Kromě stálých expozic bude poprvé zpřístupněna secesní ložnice v apartmánu poslední šlechtické majitelky bíloveckého zámku hraběnky Herminy Sedlnitzké, prohlédnout si bude možné také nově instalovaný dobový nábytek v loveckém salonku vyzdobeném kopiemi obrazů ze sbírek hraběcí rodiny Sedlnitzkých a knížat Thun-Hohenstein.

„Po celou letošní sezonu budeme doplňovat interiér zámku nejen dalšími zajímavými kusy historického nábytku, ale také obrazy, porcelánem, knihami a dalšími exponáty,“ pokračuje Eduard Valeš a dodává, že jeho velké poděkování patří kastelánovi zámku v Kuníně, Jaroslavu Zezulčíkovi, bez jehož odborné pomoci by se některé instalace vůbec nepodařilo uskutečnit. „A samozřejmě jsme také velmi vděčni za pomoc občanů a za jejich dary, díky kterým zámek získává autentickou předválečnou podobu."

O historii zámku bude pojednávat také kniha Eduarda Valeše, která bude vydána zhruba v polovině roku pod názvem Povídání o bíloveckém zámku. „Město Bílovec ročně vydává jednu publikaci zaměřenou na propagaci města. Letos v této tradici pokračujeme vydáním knihy o zámku, který patří k dominantám Bílovce, a v posledních letech v něm znovu ožívá kulturní dění,“ konstatuje starosta města Pavel Mrva a zmiňuje, že publikace vydaná v nákladu tisíc kusů bude sloužit k reprezentaci města.

„Nejedná se o vědeckou studii, snažil jsem se vytáhnout z někdy strohých archivních dokumentů co nejvíce zajímavostí o životě majitelů zámku, jejich příbuzných i správců panství a sloužících na zámku,“ objasňuje Eduard Valeš. Historickou dobu čtenářům přiblíží také snímky dobových obrazů, portrétů a fotografií ze sbírek rodiny Sedlnitzkých.

Interiéry zámku si mohou návštěvníci prohlédnout od dubna do konce října každou sobotu a neděli v době od 11 do 16 hodin, vstupné je – stejně jako loni – dobrovolné.

Kromě prohlídek budou po celou sezónu na zámku probíhat i jiné akce. V pátek 22. července se uskuteční Gárden párty aneb Jak se žilo za první republiky, zámkem bude znít jazz a swing. Návštěvníci se mohou v ten den těšit také na divadelní bláznivou parodii souboru Odřivous s názvem Pekelný stroj na bíloveckém zámku aneb Konec starých časů. Hra vychází ze skutečné události v dějinách zámku.

A v sobotu 18. srpna se zde uskuteční zábavné povídání o životě a lásce k ženě, provázené písněmi ze známých světových muzikálů s pásmem nazvaným Žena – nejen jedna báseň aneb Život není náhoda.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.