Nová atrakce vyrostla v bývalé kotelně, dnes v městském sportovišti Bosporka v Nerudově ulici v centru Bohumína. Nahradila dřívější squashové kurty, o které už lidé přestali mít zájem.

„Na stěně si přijdou na své jak zkušení lezci, tak i ti, kteří s lezením začínají, nebo teprve uvažují o tom, že to chtějí vyzkoušet. Při jejím vzniku jsme se snažili maximálně využít dispozici Bosporky. Cesty na stěně mají různou obtížnost. Její nejvyšší bod má čtyři a půl metru,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Výstavba stěny přišla radnici na dva miliony korun. Lezecká plocha má celkem 240 m² a dopadiště s měkkými podložkami pro tlumení pádů pak 118 m².

Stěna lezcům nabízí lehké i těžké převislé profily. Nechybí na ní ani zajímavý oblouk. Sportovci mají k dispozici přes tisíc „chytů“ a asi sedmdesát „boulderů“. Vymysleli jsme na ní velmi pestré lezecké cesty. Jejich obtížnost se barevně odlišuje. Navíc je budeme jednou za měsíc pravidelně obměňovat, aby se sportovcům neokoukaly a pořád je bavily,“ prozradil lezecký instruktor Petr Piechowicz, se kterým město na vzniku stěny velmi úzce spolupracovalo.

Lezení na boulderové stěně není na výbavu nijak náročné. Stačí vlastní ruce, nohy a k tomu boty „lezečky“ a magnézium proti pocení rukou. Kdo výbavou na lezení nedisponuje, nemusí truchlit. V Bosporce za 30 korun lezečky půjčují, magnésium vám tady nabídnou zdarma. Začátečníci navíc mohou po domluvě využít i služeb instruktora.

Lezecká stěna bude otevřena denně od 9 do 21 hodin. Jednorázový vstup přijde zájemce od 15 let ve všední dny dopoledne (od 9 do 14 hodin) na 60 korun, odpoledne (od 14 do 21 hodin) a o víkendech a svátcích pak na 90 korun. Dítě do 15 let zaplatí za vstup bez ohledu na čas a den 60 korun.

„Na naší stěně mají lidé možnosti vyzkoušet si i slaňování, což není v boulderových centrech obvyklé. Vyřádí se u nás ale i ty nejmenší děti do šesti let, pro které vznikla nalevo před boulderovou stěnou ještě dětská stěna pro výuku lezení,“ řekl vedoucí Bosporky Dušan Socha s tím, že od září by se měl otevřít lezecký kroužek pro mladší i starší děti.

Bouldering je lezení bez lana na malých skalách nízko nad zemí. Název pochází z anglického slova „boulder“, což znamená „balvan“. Leze se jak v přírodě, tak i na umělých stěnách v halách a tělocvičnách vybavenými tzv. bouldermatkami, tedy měkkými podložkami v místech dopadu, které tlumí případné pády.

Nová boulder stěna vyrostla v bývalé kotelně, která slouží jako sportoviště od roku 2003. Po čtrnácti letech provozu ji ale soukromý majitel kvůli její ztrátě uzavřel. Před rokem jej však kvůli ohlasům veřejnosti koupilo za 7,8 milionu město a provoz sportovního stánku obnovilo po rekonstrukci interiéru obnovilo. Od září už zase slouží veřejnosti, ovšem pod názvem Bosporka, protože jej nově spravuje městská společnost Bospor (zkratka Bohumínská sportoviště).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.