„Velký zametač už uklidil stezky pro cyklisty a bruslaře u Vrbického jezera i Antošovické lávky. Čisté jsou také cyklostezky v Kopytově a přes budoucí lesopark na Panském. Strojově i ručně jsme zametli také trasu pro bicykly v ulici 1. máje ve Skřečoni,“ sdělil ředitel BM servisu Marek Pieklo s tím, že naplno vyrazí zametač do ulic s teplejším počasím až ke konci března.

V pondělí 18. března už ale startuje tradiční blokové čištění, a to v ulicích, které obvykle slouží k parkování vozidel. BM servis si pro úklid nepořádku po zimě vyhradil až na jednu výjimku pondělky. Za osm dní uklidí zametač 23 páteřních lokalit centru Bohumína. Úklid potrvá až do 6. května. Jako první přijdou na řadu ulice Kostelní, Nádražní, Žižkova, 9. května a třída Dr. E. Beneše.

„I když řidiče upozorňují na několikahodinový zákaz parkování s předstihem dopravní značky, vždy se najdou tací, kteří jej ignorují, a úklid nám tak značně komplikují. Úzce při tomto čištění spolupracujeme se strážníky, kteří se snaží zapomětlivé vlastníky vozů kontaktovat. Pokud se jim to nepodaří, neminou majitele automobilů autobotičky a pokuty,“ dodal Pieklo s tím, že blokové čištění začíná přibližně od půl sedmé ráno. Zákaz stání platí na předem určených místech od šesti hodin. Podrobný harmonogram najdou lidé na webu města.

Letos bude technickým službám pomáhat v očistě města nový pomocník. Ten by měl posílit vozový park už v dubnu. Půjde o chodníkový zametač, který BM servis pořídil za 2,2 miliony korun. S obnovou techniky začal BM servis už předloni v září, kdy po patnácti letech provozu doplnil stávající silniční zametač jeho mladší kolega.

„Všechny zametače včetně vysavače na psí exkrementy vyjedou do ulic, až bude stabilnější počasí a nebudou hrozit mrazíky, při kterých by nám mohla zamrznout v čistících autech voda,“ doplnil Marek Pieklo s tím, že se BM servis stará o více než 60 kilometrů městských chodníků a cest. Za rok silniční zametač najezdí až 8 tisíc kilometrů.

„Do čistoty města dáváme ročně miliony korun. Nestačí, aby chodníky a cesty byly opravené, ale musí být i čisté. Kam se nedostanou stroje, tam nastupují úklidové čety, které uklízejí město ručně. Využíváme pro to dlouhodobě nezaměstnané, převážně ty, kteří pobírají sociální dávky a bydlí v ubytovnách, a zaměstnáváme je jako veřejně prospěšné pracovníky (VPP),“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že mzdu jim platí stát prostřednictvím úřadu práce, město ale na ni s nárůstem minimální mzdy musí doplácet a náklady na VPP tak rostou.

Jejich počet však oproti předchozím letům razantně klesl. Namísto 200 teď Bohumín disponuje pouze 40 VPP. A v ulicích je to znát, přestože úklid ještě nezačal naplno. Stát už totiž nechce činnost VPP dotovat, protože klesá nezaměstnanost. V Bohumíně věří, že se státu podaří najít finance na zachování a případné navýšení počtu těchto pracovníků.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.