„Akce podobného typu si zaslouží naši podporu, a to nejen proto, že k nám lákají návštěvníky z různých koutů republiky i zahraničí a zvyšují atraktivitu dané lokality i prestiž města, ale taky proto, že dávají našim občanům možnost zapojit se do mistrovských závodů a zasoutěžit si po boku mnohdy profesionálních sportovců. Navíc letos se budou moci ve větší míře zapojit i děti a široká sportovně laděná veřejnost,“ uvedl primátor Michal Pobucký.

Pestrá škála sportovních disciplín bude vhodná jak pro profesionální sportovce, tak pro ryzí amatéry i rodiny s dětmi. K tradičním kolečkovým bruslím a horským kolům letos přibude nově i běh, triatlon a koloběžky. V malebném podhůří Beskyd organizátoři připraví jak krátké tratě s pevnou distancí (běh, kolo, plavání), tak i jeden eXtrémní triatlon, možná jeden z nejtěžších v Evropě, a dvě 24hodinovky (MTB PH24hod a Inline24hod).

„Olešnou děláme již poosmé, začínali jsme tu se závody INLINE24 a osobně mi vadilo, že jsme celý areál od pátku až do neděle jednostranně zablokovali jen bruslařům na in-line a další sportovci měli aktivity omezeny. Přehrada i její široké okolí přitom přímo vybízí k pestřejšímu sportovnímu vyžití,“ poodhaluje Libor Uher, kde se vzala původní myšlenka multisportovního víkendu.

„Spojení rekreačního a výkonnostního sportu nám přijde přirozené, sportovat mohou a měli by úplně všichni, patří to k zdravému životnímu stylu. Většině z nás stačí rekreační úroveň, někteří z ní poskočí na vyšší level nebo úplný extrém, nebo naopak dříve vrcholoví sportovci už hledají jen zábavu. Obojí se bude na této akci snoubit a chybět nebude ani závod, který teda já už beru jako šílenost. Mám na mysli eXtrémní triatlon, který má být nejtěžší v Evropě, závodníky zavede přes hranice až na Slovensko,“ hodnotil připravované menu náměstek primátora pro sport Pavel Machala. 

Otvírákem festivalu bude v sobotu v 10 dopoledne Olešnárun, tedy běh na 5 km. K méně náročným bude patřit taky krátký závod horských kol a běh jednotlivců. Připraven je i triatlon pro všechny Pandaman, který zahrnuje 0,5 km plavání v Olešné, 15 km trasu na kole a běh na 5 km. Festival uzavřou v neděli dětské in-line závody a hobby závody na koloběžkách.

Statutární město Frýdek-Místek je generálním partnerem tohoto sportovního podniku. „Tak velká, logisticky náročná akce se v dnešní době v žádném případě nedá pořádat bez spolupráce s frýdecko-místeckou radnicí, která sport ve městě výrazně a dlouhodobě podporuje. Jen díky této spolupráci jsme mohli o sportovní akci v takovém rozsahu vůbec uvažovat,“ zdůraznil na závěr Libor Uher s výzvou, že již nyní se mohou zájemci registrovat na oficiálních internetových stránkách akce FMsportFEST.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.