„Předvánoční náladu i letos umocníme několika novinkami. Jelikož se nám Adventní městečko rozrůstá i do okolních prostor bude pro lepší orientaci vybaveno rozcestníky. Adventní dílna již nebude v plátěném stanu, ale v přístřeší ze dřeva. Nová bude zvonička se schránkou pro poštu pro Ježíška a připravena je i expozice historických vánočních přání. U blízkého kostela bude umístěn zcela nový ručně vyřezávaný betlém a u křížového podchodu budou na děti čekat každý den zvířátka, ale taky atraktivní slaměný kůň s velkými sáněmi, rodinka dřevěných sněhuláků a další tematicky zaměřené kulisy a atrakce vhodné třeba k pořízení fotografií. V pátky, soboty a neděle nebude chybět ani dobový kolotoč,“ uvedl náměstek primátora Karel Deutscher.

Nedílnou součástí Adventního městečka jsou Vánoční trhy, které se budou konat na náměstí Svobody v Místku od 1. do 23. prosince od 10 do 18 hodin. Ve stylových stáncích se budou prodávat trdelníky, klobásky, placky, ale také horká medovina, různé druhy punčů a další dobroty. Občerstvení bude bohaté a téměř neměnné. Zato nabídka vánočních výrobků se bude ve stáncích často obměňovat. Návštěvníkům se tedy vyplatí projít se náměstím častěji. V nabídce budou mimo adventní dekorace, vánoční perníčky, cukroví a svíčky, také šperky a výrobky ze dřeva, kožešiny či keramiky. 

Doprovodný program v Adventním městečku bude zajištěn každý den a nebudou v něm chybět ani tradiční akce.

„V úterý 5. prosince od 16 hodin ožije náměstí Mikulášskou nadílka a ve středu 13. prosince v 18 hodin je na programu tradiční akce Česko zpívá koledy. Sobotní a nedělní dopoledne budou patřit představením pro děti. Návštěvníci se ale mohou těšit i na Silesian Dixie Band, Reného Součka, Tomáše Kočka, Stanley's Dixie Street Band, kapelu Hrozen a tak dále. Chybět samozřejmě nebude ani rozdávání Betlémského světla den před Štědrým dnem,“ přiblížil program primátor Michal Pobucký.

Adventní dílny budou na náměstí zejména o víkendech a tvořit se v nich bude pokaždé něco jiného (rozpis aktivit). Připravují je zaměstnanci Střediska volného času Klíč za finanční podpory statutárního města Frýdek-Místek. Zájemcům budou přístupné zdarma.

„Do tvořivého programu se zapojily i střední školy. Střední odborná škola Lískovecká přiveze ve čtvrtek 7. prosince na náměstí pantograf, na kterém si návštěvníci budou moci vyzkoušet vyřezat vánoční ozdoby a Střední škola řemesel z ulice Pionýrů postaví na náměstí v pátek 15. prosince a v sobotu 16. prosince mini kovářskou dílnu se žhavou výhní a kovadlinou, takže zájemci si budou moci vyzkoušet náročnost kovářského řemesla,“ doplnil náměstek Pavel Machala.

Adventní městečko připravilo statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím své organizace kulturaFM a živnostenského úřadu s přispěním městských společností TS a.s. a Frýdecká skládka a.s.

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

ADVENTNÍ MĚSTEČKO - PROGRAM

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.