Prezentovat se bude 60 středních škol spolu se zaměstnavateli z regionu, aby žákům, současným studentům a také dospělým přiblížili možnosti dalšího vzdělávání i následného uplatnění.

„Akci navštěvují především žáci, kterým končí povinná školní docházka, což letos představuje v celém okrese Frýdek-Místek téměř 1700 žáků, přijdou i jejich rodiče, výchovní poradci a další pedagogičtí specialisté. Je určena také dalším zájemcům, kteří zvažují své další vzdělávání,“ uvedl náměstek primátora Pavel Machala.

„Zástupci zaměstnavatelů seznámí návštěvníky se svým výrobním programem, s pracovištěm, s požadavky na zaměstnance a odpoví na jejich otázky. Prezentovat se budou především technicky zaměřené profese, protože v tomto průmyslově zaměřeném regionu je trvalý nedostatek technicky vzdělaných odborníků,“ doplnila vedoucí živnostenského úřadu Yvetta Králová.

Dále prozradila, že žákům budou nabízeny také jednoduché úkoly, na nichž si mohou ověřit své dosavadní zkušenosti i tzv. měkké dovednosti, tolik žádané dnešními zaměstnavateli.

Letošní 22. ročník počítá i se stanovišti firem ve venkovním prostoru na parkovací ploše v okolí Polárky. Objeví se zde expozice techniky s obsluhou – tedy nákladní auta, traktor s vlečkou, rypadlo apod. Představí se ale také řemesla jako tesař, truhlář, instalatér nebo kovář. Ve vnitřních prostorách v ochozech haly nebudou chybět interaktivní ukázky, kdy si žáci i rodiče mohou vyzkoušet své dovednosti a zručnost.

Výčet plánovaných aktivit je velmi široký, od prezentace elektronické stavebnice ARDUINO, přes frézování, předvedení multifunkčních modelů, ukázku gastronomie, líčení a účesové tvorby, 3D tisk, výrobu odznaků, nácvik první pomoci, simulaci stáří, skládání anatomického modelu orgánů dutiny hrudní a břišní, až po laserovou střelnici, zdobení perníčků, modelování z karamelu, vyřezávání ovoce a zeleniny nebo autíčko na vodíkový pohon.

Pořadatelé dají větší prostor i konkrétním firmám avizujícím uplatnění v technickém oboru v horizontu několika následujících let. Takovou je například Biocel Paskov a.s., která je jednou z nejdůležitějších výrobních základen skupiny Lenzing, světového lídra ve výrobě viskózových vláken. V horizontu tří až pěti let bude společnost potřebovat více kvalifikovaných odborníků se středoškolským a vysokoškolským vzděláním v oblasti chemie a strojírenství. Vstupem do této společnosti se zaměstnancům otevírají také možnosti uplatnit se v rámci poboček skupiny v Indonésii, Číně, Rakousku, Velká Británii, USA.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.